بزرگداشت روز بین‌المللی همبستگی با مردم فلسطین در قزاقستان

روز بین المللی همبستگی با مردم فلسطین در شهر آستانه پایتخت قزاقستان طی مراسمی با حضور سفرای مقیم و جمعی از شخصیتهای سیاسی، اجتماعی، مذهبی و فرهنگی قزاقستان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سفارت فلسطین در قزاقستان اعلام کرد: در این مراسم که دوشنبه شب 9 آذر 94 و به دعوت سفیر فلسطین در قزاقستان در هتل هیلتون شهر آستانه برگزار شد، پس از پخش سرودهای ملی فلسطین و قزاقستان، فیلم مستندی در خصوص مهاجرت یهودیان و اشغال فلسطین پخش شد. در این فیلم ضمن اشاره به تاریخچه اشغال فلسطین، صحنه هایی از سرکوب مردم بی دفاع فلسطین به نمایش گذاشته شد.

سپس سفیر فلسطین در قزاقستان، مدیر کل آسیا و آفریقای وزارت امور خارجه قزاقستان، نماینده سازمان ملل در قزاقستان و همچنین سفیر لبنان در قزاقستان سخنرانی کردند.

ابوزید سفیر فلسطین در قزاقستان طی سخنانی با اشاره به روند اشغال سرزمین فلسطین از سوی اسرائیل، آوارگی میلیون ها فلسطینی و کشتار روزانه مردم بی دفاع فلسطین، بی اعتنایی رژیم اسرائیل به خواست جامعه جهانی و عدم اجرای قطعنامه های شورای امنیت را از مصادیق بارز بی عدالتی در جهان خواند و خواستار اقدام کشورهای جهان برای دفاع از حقوق فلسطینی ها شد.

نماینده سازمان ملل متحد در قزاقستان نیز با اشاره به اهمیت تعیین روز بین المللی همبستگی با مردم فلسطین، خواستار پایبندی رژیم اسرائیل به قطعنامه ها و مصوبات سازمان ملل از جمله آزاد سازی بخشی از مناطق اشغالی، پایان دادن به محاصره مردم فلسطین و توقف شهرک سازی در مناطق فلسطینی شد.

توماتوف مدیر کل آسیا و آفریقای وزارت خارجه قزاقستان نیز با تبریک این روز به روابط خوب فلسطین و قزاقستان اشاره و تمایل کشورش برای توسعه این مناسبات را مورد تاکید قرار داد.

کالواکیان سفیر لبنان در قزاقستان نیز به عنوان شیخ السفرای کشورهای اسلامی طی سخنانی به تبعات تداوم سیاست تجاوز کارانه اسراییل در گسترش ناامنی در منطقه و جهان پرداخت.

وی با اشاره به نحوه برخورد اخیر کشورهای اروپایی با مساله مهاجرین، عنوان کرد: امروز جامعه جهانی، مفهوم آوارگی میلیون ها فلسطینی و زندگی صدها هزار آواره فلسطینی در اردوگاه ها را تا حدودی درک می کند.

وی عنوان کرد با پایان تبعض نژادی در آفریقای جنوبی تصور می شد که این سیاست ظالمانه از جهان محو شده است لکن مصداق بارز سیاست تبعیض نژادی در فلسطین و در رفتار اسراییل با فلسطینی ها قابل مشاهده است.

سفیر لبنان در قزاقستان، تاکید کرد مبارزه با تروریسم و افراط گرایی که امروزه گروه هایی همچون داعش مصداق بارز آن تلقی می شوند بدون رفع اشغال فلسطین و توقف سیاستهای تجاوزکارانه اسراییل، توفیقی نداشته و نتیجه ای دربر نخواهد داشت.

انتهای پیام

کد N1050718