آمادگی‌های امنیتی،پزشکی و خدماتی در عراق برای استقبال از زوار اربعین حسینی

عراق,اربعين حسيني,پياده‌روي اربعين

با نزدیک شدن به مراسم اربعین و ورود میلیون‌ها زائر خارجی در کنار زائران عراقی به این کشور، تمامی ارگان‌های امنیتی، بهداشتی و خدماتی برای برگزاری این مراسم و ارائه بهترین خدمات به زائران به حالت آماده باش کامل درآمده‌اند.

با نزدیک شدن به مراسم اربعین و ورود میلیون‌ها زائر خارجی در کنار زائران عراقی به این کشور، تمامی ارگان‌های امنیتی، بهداشتی و خدماتی برای برگزاری این مراسم و ارائه بهترین خدمات به زائران به حالت آماده باش کامل درآمده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری المنار لبنان، موکب‌ها و کاروان‌های زائران با پای پیاده از مناطق مختلف عراق برای برگزاری مراسم اربعین حسینی به سمت کربلا روانه شده‌اند. در این حرکت مذهبی بسیاری از مسلمانان کشورهای مختلف جهان در هر سن و سالی شرکت دارند. در این مراسم زائران خود را به بارگاه‌ امام علی (ع) در نجف اشرف می‌رسانند و سپس به سمت بارگاه مطهر امام حسین (ع) و ابوالفضل العباس (ع) در کربلا حرکت می‌کنند.

عبدالامیر الشمری، فرمانده نیروهای امنیتی و نظامی بغداد از اختصاص یافتن چهار مسیر اصلی به حرکت زائران خبر داد و تاکید کرد که از زمان آغاز طرح ویژه زیارت اربعین حسینی هیچ گونه مشکل امنیتی رخ نداده است.

لؤی الیاسری، استاندار نجف نیز روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری "مدی پرس" گفت که بیش از هفت میلیون زائر از طریق ورودی‌های زمینی استان و فرودگاه‌ها شهر وارد نجف شده‌اند.

الیاسری با اشاره به کندی حرکت زائران در مسیر نجف به کربلا با توجه به افزایش زائران، راه اندازی خط راه آهنی میان دو استان را خواستار شد. وی گفت: نجف از ابتدای ماه صفر تاکنون میزبان بیش از هفت میلیون زائر بوده که از گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ بین المللی استان برای برگزاری اربعین حسینی وارد استان شده‌اند. استان نجف طرح امنیتی و خدماتی بزرگی را برای تسهیل حرکت زائران و ارائه خدمات اساسی به آنها آغاز کرده است.

وی با اشاره به هماهنگی‌های صورت گرفته با وزارت حمل و نقل برای فراهم کردن بیشترین تعداد اتوبوس و سایر وسایل نقلیه برای زائران راه اندازی خط راه آهن نجف کربلا را خواستار شد و گفت: نجف بارها از دولت این مساله را درخواست کرده است.

مرکز مدریت فرودگاه بین المللی نجف در 27 نوامبر 2015 از آمادگی این فرودگاه برای استقبال روزانه از بیش از 123 پرواز از سراسر جهان خبر داد و پیش بینی کرد پروازها ظرف چند روز گذشته و با نزدیک شدن به اربعین افزایش یابد.

همزمان با آماده باش کامل و بی سابقه نیروهای امنیتی و خدماتی، رسمی مردمی میلیون‌ها تن از دوستداران اهل بیت (ع) از تمامی کشورهای جهان و تقریبا از تمامی مرزها و با انواع وسایل حمل و نقل خود را برای شرکت در اربعین حسینی به کربلا می‌رسانند.

دبیرخانه عتبات حسینی از آماده باش کامل همه نیروهایش برای آغاز طرح امنیتی، خدماتی و بهداشتی ویژه اربعین در مراحل مختلف خبر داد.

افضل الشامی، معاون دبیرکل این مرکز تاکید کرد: آمادگی برای استقبال از این زیارت میلیونی با تشکیل کمیته‌ ویژه امور امنیتی با همکاری عتبات حرم حضرت عباس (ع) و دستگاه‌های امنیتی در فرماندهی عملیات کربلا و نیز استقرار نیروهای امنیتی در محورهای داخلی و بیرونی شهر کربلا انجام شده است. علاوه بر این نهادها، برخی از داوطلبان نیز در ایست‌های بازرسی و نظارتی با دستگاه‌های امنیتی همکاری می‌کنند. همچنین بخش امور خدماتی تمامی امکانات خود را برای ارائه بهترین خدمات به زائران بسیج کرده است.

محمد ابودکه، رئیس بخش خدمات خارجی گفت: همه امکانات مرکز و نیز تعدادی داوطلب از دیگر استان‌ها برای ارائه خدمات به زائران بسیج خواهند شد. طرح تکمیلی با هماهنگی همه بخش‌های عتبات حسینی برای ارائه نیازهای زائران آغاز شده و بخشی از بارگاه حسینی به زنان اختصاص داده شده است.

همچنین مکان‌های ثابت و موقتی به وضوخانه اختصاص داده شود و کیوسک‌های موقت و ثابتی برای دریافت و تحویل امانات در اطراف حرم تعبیه شده است.

احمد جلیل شمخی، مسئول کادر پزشکی عتبات حسینی عراق نیز با اشاره به آمادگی کامل و ویژه این مرکز برای ارائه خدمات درمانی مختلف به مسافران و زائران اعلام کرد، بیش از 500 پزشک و پرستار داوطلب در این مرکز خدمات ارائه می‌دهند. این کادر پزشکی در قالب یگان‌هایی در اماکن نزدیک به حرم و منطقه بین الحرمین و باب الراس الشریف در نزدیکی بیمارستان سفیر امام حسین (ع) اقدام به توزیع ماسک کرده و تمامی نیازهای داروهای و دیگر تجهیزات پزشکی را فراهم کرده‌اند. علاوه بر این خودروهایی برای انتقال موارد اضطراری به نزدیکترین مرکز پزشکی در قالب دو گروه صبح و شب مستقر شده‌اند.

انتهای پیام

کد N1050340