دیدار غیرمنتظره نخست وزیران هند و پاکستان در اجلاس پاریس

سیاسی

نخست وزیران دو کشور هند و پاکستان پس از سال ها تنش و درگیر ی در حاشیه اجلاس «تغییرات آب و هوایی» پاریس با یکدیگر دیدار و در مورد مسائل دو جانبه به گفتگو نشستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «روزنامه پاکستان»، «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان و «نارندرا مودی» نخست وزیر هند در حاشیه اجلاس «تغییرات آب و هوایی» که در پاریس در حال برگزاری است با یکدیگر دیدار کردند.

در این دیدار دو طرف در مورد مسائل دو جانبه به گفتگو نشستند.

نخست وزیران دو کشور درحالی با یکدیگر دیدار کردند که کسی از این ملاقات غیر رسمی هیچ اطلاعاتی نداشت و این دیدار ناگهانی باعث حیرت همگان شد.

بر این اساس در ابتدا مودی به سمت شریف رفته و با وی دست داده است و پس از آن نیز شریف به گرمی از وی استقبال کرده است.

 به گفته تحلیل گران سیاسی این ملاقات یک پیشرفت غیر منتظره در راستای شروع مجدد مذاکرات بین دو کشور است و امکان دارد که بعد از ملاقات نخست وزیران دو کشور مذاکرات بین پاکستان و هند که به حالت تعلیق در آمده است دوباره از سر گرفته شود و هم چنین این امکان وجود دارد که بعد از این سفر مذاکراتی در سطح وزا و هیئت های سیاسی بین دو کشور صورت بگیرد.

لازم به ذکر است که  روابط هند و پاکستان از سال ۱۹۴۷ و پس از جدایی پاکستان از هند دچار تنش شد و دو طرف درگیری های شدید را در خطوط مرزی کشمیر پیدا کردند که اخیرا نیز تشدید شده بود.

در سال گذشته نیز  قرار بر این شد که با سفر «سرتاج عزیز» مشاور امور خارجی پاکستان به هند دو کشور مذاکراتی در سطح وزای خارجه داشته باشند اما این مذاکرات از سوی وزارت خارجه هند لغو شد.

کد N1050221