ادامه فعالیت شرکت‌های آلمانی در ایران با وجود تحریم‌ها

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی نوشت:‌ با وجود تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، شرکت‌های آلمانی متعددی به فعالیت قانونی خود در ایران ادامه داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، تحریم‌های بین‌المللی در سال‌های اخیر بر اقتصاد ایران تاثیر داشته است اما با این وجود ، شرکت‌های کوچک آلمانی زیادی در طول این سال‌ها به فعالیت اقتصادی قانونی خود در ایران ادامه داده‌اند.

انتظار می‌رود این شرکت‌ها اولین کسانی باشند که از لغو تحریم های ایران پس ازحصول توافق هسته‌ای‌اش با گروه 1+5 بهره ببرند.

آمارهای اتاق مشترک ایران- آلمان نشان می‌دهد تا سال گذشته بیش از 75 شرکت آلمانی در ایران فعالت داشته‌اند که اغلب در حوزه بهداشت،‌ ساخت‌و‌ساز و صنعت خودرو تجارت دارند. این شرکت‌ها اغلب خصوصی هستند و ارتباط بسیاری محدودی با آمریکا دارند که به گفته کارشناسان سبب می‌شود آمریکا فشار کمی روی آن‌ها بیاورد.

به نوشته این روزنامه آمریکایی،‌ بزرگترین مشکل این شرکت‌های آلمانی جابجایی پول با ایران است زیرا تحریم‌ها سبب شده است این کشور نتواند به سیسم بانکداری جهانی دسترسی داشته باشد. اما مشتریان ایرانی تلاش می‌کنند بدون نقض تحریم‌ها پرداخت‌ها را به این شرکت‌ها انجام دهند. آن‌ها باید ابتدا از طریق طرف‌های داخلی پول خود را در حجم کوچک تبدیل کنند یا اینکه از بانک‌های کشورهایی چون ترکیه استفاده کنند که هنوز با ایران دادوستد دارند.

وال استریت ژورنال در ادامه گزارش خود نوشت: حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5‌ چشم‌انداز لغو تحریم‌ها علیه تهران را واقعی کرده است و شرکت های آلمانی امید دارند که این تحریم‌ها سرانجام پایان می یابد. هیچ تحریمی تا ابد ادامه نمی یابد و زمانی که آن‌ها لغو شوند،‌ آلمانی‌ها آنجا خواهند بود.

از زمان حصول این توافق تاکنون بسیاری از شرکت‌های غربی برای بازگشت به بازار ایران تلاش می‌کنند اما همچنان به دلیل ترس از تحریم‌های آمریکا محتاطانه با آن مواجه می‌شوند.

انتهای پیام

کد N1050177