ولایتی: اقدام ترکیه در ساقط کردن جنگنده روسی در تضاد با منافع خاورمیانه است

خاورميانه,علي‌اكبر ولايتي

به گفته مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری آینده منطقه خاورمیانه به اتحاد ایران، روسیه و سوریه بستگی دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، علی اکبر ولایتی در گفت‌وگو با تلویزیون لبنان در این باره گفت: اقدام ترکیه در ساقط کردن جنگنده روسی در تضاد با منافع خاورمیانه است؛ خاورمیانه‌ای که برای بازگرداندن و حفظ ثبات خود به اتحادی بین روسیه، سوریه و ایران بستگی دارد.

ولایتی خاطرنشان کرد، ایران خواهان توقف تنش‌هاست.

علی اکبر ولایتی سال‌های 1991 تا 1997 وزیر امور خارجه ایران بود و اکنون رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام است. وی پس از کناره گیری حسن روحانی در پی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در سال 2013 به این سمت رسید.

وی در گفت‌وگوی خود با شبکه المیادین ادامه داد: حمله به جنگنده‌ روسی هم سو با منافع منطقه نیست. ما خواهان توقف تنش‌ها هستیم. آینده منطقه به اتحادی بین روسیه، ایران وسوریه بستگی دارد و امیدواریم این شرایط به صلح ختم شود.

ولایتی افزود: اگر مذاکرات جاری وین در دستیابی توافقی مانند مذاکرات ژنو 2012 شکست بخورد، حل سیاسی این بحران شکست خورده است.

در 24 نوامبر یک جنگنده سوخوی 24 روسی در حالی که برای انجام عملیات هوایی علیه مواضع تروریست‌ها در پرواز بود ساقط شد. مسکو گفته است این جنگنده بر اثر اصابت موشک هوا به هوای جنگنده اف 16ترکیه سقوط کرده است. ترکیه ادعا می‌کند جنگنده روسی حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بود.

انتهای پیام

کد N1049980