تداوم فشارها بر ترکیه برای بستن راه عبور و مرور داعش با سوریه

سوريه,مخالفان سوري,داعش,ترکیه

آمریکا از ترکیه می‌خواهد 60 مایل از مرز خود با سوریه را که به عنوان تنها راه عبور و مرور شبه نظامیان داعش همچنان باقی است،‌ ببندد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، بستن کامل مرز 550 مایلی ترکیه و سوریه ضربه سهمگینی برای داعش خواهد بود؛ گروهی که با استفاده از این مرز ده‌ها هزار نیروی داوطلب را از سراسر جهان به خود جذب کرده است.

در سایه حملات داعش در پاریس، واشنگتن برای آنکارا روشن کرده است که دیگر این ادعای ترکیه درباره عدم توانایی برای بستن بخش کوچکی از مرزش که هنوز توسط داعش مورد استفاده قرار می‌گیرد، قابل قبول نیست.

یکی از مقامات ارشد دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در این باره می‌گوید: بازی تغییر کرده است. دیگر کافی است. این مرز باید بسته شود. این یک تهدید بین المللی است.

آمریکا برآورد می‌کند حدود 30 هزار نیروی ترکیه برای بستن مرز بین جرابلس سوریه و کیلیس در غرب ترکیه لازم است. آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا نیز می‌گویند، خط مقدم اصلی که داعش مکررا از آن استفاده می‌کند. بین جرابلس و چوبان‌بی است.

این منطقه از زمانی که یگان‌های مدافع خلق سوریه توانستند مرز 60 مایلی تل‌ابیض در ماه ژوئن را به اشغال خود درآورند اهمیتی حیاتی یافت. این در حالی است که ترکیه مرز تل‌ابیض را تا زمانی که داعش کنترل قسمت سوری آن را در دست داشت بازگذاشته بود اما به محض اشتغال آن از سوی نیروهای مردمی کرد به سرعت آن را بست. مقامات ترکیه‌ای حتی اجازه نمی‌دهند جنازه مبارزان کرد که شهروند ترکیه هستند و در جگ با داعش کشته شده‌اند از این طریق وادار ترکیه شوند.

اقدام آمریکا در تاکید برای بستن این مرز پس از افزایش انتقادات بین المللی از ترکیه درباره چشم پوشی از فعالیت‌های داعش و سایر گروه‌های افراط‌گرایی چون جبهه النصره یا احرار شام، صورت گرفته است. در این میان نه تنها هزاران مهاجم خارجی از طریق ترکیه مسیر خود را به داعش پیگیری کرده‌اند بلکه این گروه تروریستی از طریق این کشور همواره توانسته نفت خود را به فروش برساند.

هفته گذشته یک دادگاه درترکیه دو خبرنگار برجسته را به دلیل انتشار تصاویری از یک کامیون ترکیه‌ای که سلاح و مهمات به مخالفان سوری می‌رساند، بازداشت کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ادعا می‌کند این تسلیحات قرار بوده به دست شبه نظامیان ترکمان که در سوریه درحال مبارزه با داعش و دولت هستند برسد اما این ادعا از سوی رهبران سیاسی ترک نزدیک به ترکمان‌ها رد شد.

ترکیه اکنون از سوی آمریکا و روسیه به شدت تحت فشار است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه آنکارا را مستقیما به کمک به داعش و القاعده متهم می‌کند.

پس از حادثه ساقط شدن جنگنده روسی توسط ترکیه، روسیه اکنون حملات هوایی سنگینی را در حمایت از ارتش سوریه برای به دست آوردن کنترل مناطق غربی مرز ترکیه و سوریه آغاز کرده است. دیده بان حقوق بشر سوریه می‌گوید: طی یک حمله هوایی روسیه به شهر اریحا دست کم 18 تن کشته و تعداد بیشتری زخمی شده‌اند. در همین حال ترکیه می‌گوید، این کشور اکنون جنازه خلبان روسی کشته شده در حمله ترکیه، به جنگنده روسی را دریافت کرده و آماده بازگرداندن آن به مسکو است.

خواسته آمریکا از ترکیه برای بستن مرز جرابلس در صورت موافقت آنکارا می‌تواند در مقایسه باحملات هوایی آمریکا، فرانسه و احتمالا انگلیس فشار بیشتری به داعش وارد می‌کند. نیروهای کرد طی یک سال اخیر تقریبا نیمی از مرز سوریه و ترکیه را تحت کنترل گرفته و در نبرد با داعش برای کنترل کوبانی نیز پیروز شدند. رهبران کردهای سوریه می‌گویند قصد دارند تا از خطوط مقدم خود در فرات به سمت غرب پیش روی کرده و خود را به عفرین برسانند اما ترکیه تاکید می‌کند که با استفاده از نیروی نظامی جلوی پیشروی این یگان‌ها را خواهد گرفت. در عوض آنکارا ایجاد یک منطقه امن در جنوب مرزش را خواستار است تا مخالفان سوری بتوانند داعش را از این مناطق خارج کنند.

آمریکا با این طرح مخالف است و به تعریف ترکیه از مخالفان شک دارد. همچنین به نظر می‌رسد این طرح سیاسی برای متوقف کردن نیروهای حفاظت مردمی کرد است که با حمایت شدید حملات هوایی آمریکا توانسته‌اند دولت خودمختار خود را در مرزهای جنوبی ترکیه گسترش دهند. از مقامات آمریکایی نقل می‌شود که اگر ترکیه باعث تداوم عبور شبه نظامیان داعش از سوریه به ترکیه و سپس حملات تروریستی در سراسر اروپا شود مخالفت سنگین کشورهای اروپایی را شاهد خواهد بود.

انتهای پیام

کد N1049946