نخست‌وزیر مجارستان:

خواهان برقراری ارتباط دوستانه جوانان مجاری و ایرانی هستیم

نخست‌وزیر مجارستان گفت: ما مطمئنیم ثبات منطقه بدون حضور فعال جمهوری اسلامی ایران امکان ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، ویکتور اوربان نخست‌وزیر مجارستان پس از مراسم امضای هشت سند همکاری بین دو کشور در مجموعه سعد آباد تهران با بیان اینکه ما به اسم احترام به فرهنگ به ایران آمده‌ایم ، اظهار کرد: مجارستان سیاست احترام به مرزهای کشور را دنبال می‌کند و من معتقدم امروز با امضای سندهای همکاری بین دو کشور خط مشی جدیدی در همکاری های دو جانبه آغاز شده است.

وی با تاکید بر اینکه مذاکرات بسیار مفید و خوبی با مقامات ایرانی داشتیم، خاطر نشان کرد: در زندگی سیاسی اروپایی، شخصی با تجربه زیاد محسوب می‌شوم، اما می توانم بگویم امروز یکی از جالب ترین مذاکرات خود را پشت سرگذاشتم.

نخست وزیر مجارستان با اشاره به اینکه قبل از شروع مذاکرات هدف بزرگی را مدنظر داشتیم افزود: با هدف به ایران سفر کردیم که وضعیت غیرطبیعی را حل کنیم چرا که ایران خون تجارت بین‌المللی اقتصادی در جهان بود و وضعیت غیرعادی وجود داشت که ما برای از بین بردن این وضع غیرعادی آمده‌ایم.

ویکتور اوربان ضمن تبریک به جمهوری اسلامی ایران برای دوام آوردن در مقابل تحریم‌ها تصریح کرد: مایه خوشحالی مجارستان است که ببیند جمهوری اسلامی ایران دو باره وارد جریان خون اقتصادی دنیا شود.

وی با اشاره به اینکه ما مجاری‌ها احساس خاصی در زمان اقامت در ایران داریم، گفت: ما امروز می توانیم در مرکز تمدن باسابقه ای اقامت داشته باشیم و باید بگویم که اولین یادگاری‌های تاریخی مجارستان به زبان های فارسی و عربی نوشته شده اند و به همین خاطر ارزش زیادی برای ما دارد.

ویکتور اوربان با بیان اینکه من امروز دیگر جز گروه جوانان حساب نمی شوم و معتقدم باید به فکر آینده باشیم تصریح کرد: قدم اولی که امروز برداشتیم زمانی می‌تواند کارآیی داشته باشد که جوانان بعد از ما در آینده هم همین روش را ادامه دهند.

نخست وزیر مجارستان با بیان اینکه مجارستان خواستار برقراری ارتباط دوستی بین جوانان مجاری و ایرانی است، گفت:‌ امروز در مجارستان 1116 دانشجوی ایرانی تحصیل می‌کنند و فکر می کنم این دانشجویان هستند که در آینده روابط دوستی دو کشور را ادامه داده و ایران و مجارستان را به هم پیوند می‌دهند.

وی در پایان گفت:‌ پیشنهاد می‌کنم همکاری‌های بین‌ جمهوری اسلامی ایران و مجارستان در ابعاد دیگر نیز گسترش پیدا کند.

انتهای پیام

کد N1049911