وزیر خارجه عراق: نمی‌توانیم در مواجهه با ترور مثل کبک سرمان را زیر برف کنیم

عراق

وزیر امور خارجه عراق تاکید کرد، موج حملات تروریستی در پاریس توسط افراد مسلح و عاملان انتحاری حاکی از مرحله جدیدی در جنگ علیه افراط گرایی است که هیچ کشوری از دست آن در امان نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابراهیم الجعفری، وزیر امور خارجه عراق در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: عراق از مدت‌ها قبل می‌دانست که تروریست‌های داعش خطر جدی و اساسی محسوب می‌شوند و حملات تروریستی 13 نوامبر سال جاری میلادی علیه مردم بی‌گناه اثباتی از قصد و نیت گروه تروریستی داعش برای ایجاد ترس در غرب با کشتار غیرنظامیان بود.

وی افزود: زمان زیادی طول کشید تا جهان علیه داعش و القاعده واکنش نشان دهد. 11 سال پیش در سال 2004 میلادی گفتم که تروریسم هیچ دین، کشور و اعتقاد خاصی ندارد و در سال 2012 میلادی گفتم که ما در جنگ جهانی سوم به سر می‌بریم در حال حاضر خواهید دید که هیچ کشوری نمی‌تواند بی‌سر و صدا در صلح زندگی کند.

الجعفری این اظهارات خود را در حاشیه کنفرانس بین‌المللی آب و هوا مطرح کرد که بیش از 140 تن از رهبران را گرد هم آورده است.

وی گفت: تصمیم برای شرکت در این کنفرانس جهانی نشانه‌ای از همبستگی و اعتماد به توانایی فرانسه برای حفاظت از مردم به بهترین شکل ممکن است. در حال حاضر کشورها باید ابتکار عمل‌هایی را علیه گروه تروریستی داعش اتخاذ کنند.

ابراهیم الجعفری تاکید کرد: با وجود آنکه جزئیات اندکی در دسترس بود اما عراق 12 نوامبر سال جاری میلادی به فرانسه و دیگر کشورها درباره یک حمله قریب الوقوع هشدار داده بود.

او گفت: سرویس‌های اطلاعاتی عراق تلاش‌های خود را دو چندان می‌کنند.

وی افزود: در عراق ما تنها از خودمان دفاع نمی‌کنیم ما از کشورهای شما نیز دفاع می‌کنیم. ما از همه دفاع می‌کنیم چرا که افرادی که در حال حاضر در عراق هستند می‌توانند به خانه‌ها و کشورهای خود بازگشته و دست به اقدامات تروریستی بزنند. تمامی مهاجمان حملات تروریستی پاریس که شناسایی شده‌اند اتباع فرانسوی و یا بلژیکی بودند و بسیاری به تروریست‌های داعش در عراق و سوریه پیوسته بودند.

این مساله باعث تعجب الجعفری نشد چرا که گفته بود: گروه داعش به زمین حاصلخیز بین‌المللی برای افراط گرایی تبدیل شده است.

وی افزود: این اقدامات بیانگر یک فرهنگ است. این فرهنگ به یک قلمرو تعلق ندارد. تروریست‌های داعش از 100 کشور به این گروه پیوسته‌اند. آن‌ها از بزرگترین و عالی‌ترین دموکراسی‌های جهان می‌آیند. آنچه آن‌ها را متحد می‌کند نفرت و انزجاری است که در آن با یکدیگر شریکند. آنها آماده مردن هستند، آنها آماده‌اند تا خود را بکشند تا تعداد وسیعی قربانی داشته باشند. آنها از کل جهان بیزارند و باید گفت که اکثر قربانیان آنها مسلمانان هستند.

وزیر امور خارجه عراق ادامه داد: ما نمی‌توانیم در مواجهه با این ترور سرمان را مثل کبک زیر برف بکنیم و اجازه دهیم جوامع و شهرهایمان ترور شده و ترس و وحشت آن را فرا گیرد. این هدف آنهاست. هنگامی که وارد فرودگاه شدم و می‌خواستم به هتل بروم دیدم که پاریس چراغانی و مملوء از شادی است و برایم بسیار خوشایند بود که پاریس را اینگونه می‌دیدم.

انتهای پیام

کد N1049747