همایش ایران و یونان؛ فرصت‌های کشف نشده

وزیر خارجه یونان: آماده گشودن در‌های روابط بر روی ایران هستیم

ایران و یونان

وزیر امور خارجه یونان با بیان اینکه توسعه روابط تهران- آتن نیاز به شکیبایی دارد، گفت: آماده توسعه روابط خود در زمینه‌های مختلف به ویژه دیپلماتیک و اقتصادی با ایران هستیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نیکاس کوتزیاس که صبح امروز در همایش «ایران و یونان؛ فرصت‌های کشف نشده» در جمع برخی مسئولان اقتصادی، تجار و روسای شرکت‌های بزرگ اقتصادی کشورمان سخنرانی می‌کرد، تأکید کرد: یونان یک کشور اروپایی است که سیاست‌های چندجانبه و انرژی زیادی در زمینه توسعه روابط خود با سایر کشورها دارد.

وی ادامه داد: بخش مهمی از سیاست کشور ما در رابطه با گسترش روابط با ایران به ویژه در زمینه فرهنگی، آموزشی و توسعه و پیشرفت در بخش‌های اقتصادی متمرکز خواهد شد.

وزیر امور خارجه یونان با اشاره به توانایی‌های بالای یونان برای گسترش روابط خود با ایران،‌ خاطرنشان کرد: در بخش توریسم، حمل و نقل تهران و آتن می‌توانند روابط خود را گسترش بدهند. امروز هم من ملاقات‌هایی با وزیر انرژی و حمل و نقل ایران دارم. همچنین با وزیر امور خارجه ایران نیز طرحی برای افزایش فعالیت‌ها پیشنهاد کردم که حوزه‌های مختلفی را در برمی‌گرفت.

وی ادامه داد: اقتصاد ایران و یونان در بخش‌های زیادی می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و توسعه روابط اقتصادی دو کشور به افزایش امنیت در منطقه نیز منجر خواهد شد. مسأله مهم این است که سرمایه‌گذاران و تجار بتوانند به این همکاری‌ها توسعه ببخشند و این همکاری‌ها از انسجام و ثبات لازم برخوردار باشند.

کوتزیاس با بیان اینکه روابط ایران و یونان آمادگی باز کردن درها برای تعاملات بیشتر را دارد، تأکید کرد: سیاست خارجی یونان و ایران نشان می‌دهد که این دو کشور می‌توانند چارچوب‌هایی را ترسیم کنند که درهای روابطشان را باز خواهد کرد.

وزیر امور خارجه یونان در پایان حضور چند تن از وزرا و اقتصاددان‌ها در هیأت همراهش را شاهدی بر امید آنها برای گسترش روابط بین دو کشور خواند.

به گزارش ایسنا، دیمیتریس مرداس معاون وزیر امور خارجه یونان در امور همکاری‌های اقتصادی بین‌المللی نیز که در این همایش حضور داشت، تأکید کرد: یونان در زمینه سرمایه‌گذاری در ایران توجه خاصی از خود به ویژه در زمینه خدمات و صنعت نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: یونان از جایگاه استراتژیک و ویژه‌ای در منطقه برخوردار است چرا که سه کمربند بالکان، دریای سیاه و کشورهای شمال اژه و عربی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. همچنین کشورمان عضو اتحادیه اروپا است که همه این عوامل می‌تواند سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند.

معاون وزیر امور خارجه یونان کالاهای یونانی را باکیفیت خواند و خاطرنشان کرد: کالاهای ما از نظر تکنولوژی و همچنین بسته‌بندی وضعیت مطلوبی دارند. همچنین ایران و یونان می‌توانند در زمینه ساخت و ساز، حمل و نقل و کشتیرانی با یکدیگر تعامل داشته باشند. همچنین یونان مقصد خوبی برای گردشگران ایرانی خواهد بود.

جورج آیفاندی سفیر یونان در ایران نیز چشم‌انداز همکاری‌های ایران و یونان را بسیار وسیع خواند و گفت: حضور وزیر خارجه، معاون وزیر در روابط بین‌الملل، معاون وزیر در صنعت توسعه یونان و جمعی از کارشناسان در هیأت همراه نشانه امید دولت یونان به چشم‌انداز آینده روابط تهران و آتن است.

به گزارش ایسنا، در همایش «ایران و یونان؛ فرصت‌های کشف نشده» علاوه بر هیأت یونانی، محمد سعیدی مدیرعامل کشتیرانی ایران و جمعی از مدیران شرکت‌های ایرانی نیز حضور داشتند که قرار است در پنل‌های مختلف به تبادل نظر با طرف‌های یونانی بپردازند.

انتهای پیام

کد N1049722