رییس سازمان زندان ها مطرح کرد

نقش نرم‌افزاری روابط عمومی در توسعه امنیت پایدار

زندان

رییس سازمان زندان‌ها در افتتاحییه همایش سه روزه کارشناسان روابط عمومی زندان‌های سراسر کشور گفت: مجموعه روابط عمومی با استفاده از ابزارهای موجود نقش مهمی در تحقق اهداف سازمان دارد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جهانگیر با اشاره به ماموریت‌های سازمان زندان‌ها گفت: ایجاد اعتماد عمومی به کارکردهای سازمان و خدمات آن به زندانیان و تبیین نقش زندان در تامین سلامت و امینت جامعه در گرو اطلاع‌رسانی و تبلیغات صحیح و به‌موقع است.

وی که به تبیین کارکردهای روابط عمومی در سازمان زندان ها می‌پرداخت، افزود: تولید شایعه در جامعه از آفت‌های اجتماعی است که عمدتاً از خلاء اطلاع رسانی به موقع و یا عدم حضور منابع اطلاع رسانی بوجود می آید. ضروریست کارگزاران اطلاع رسانی موضوعات مورد توجه مردم را شناسایی و با اطلاع رسانی صحیح و جامع از بروز شایعات در جامعه جلوگیری کنند؛ چرا که وقتی اطلاعات صحیح به جامعه ارائه نشود زمینه برای رشد شایعاتی که بعضاً آثار تخریبی در جامعه دارند بوجود می‌آید.

رییس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه با تبیین نقش روابط عمومی ها در شکل دهی به افکار عمومی گفت: افکار عمومی در جامعه امروز جایگاه موثری در ایجاد ساختارهای اجتماعی دارد و روابط عمومی ها باید با افکارسنجی در حوزه گروه های مخاطب نیازهای اطلاعاتی آنان را شناسایی کند.

وی در ادامه به رابطه افکار عمومی و امنیت پایدار در جامعه اشاره کرد و گفت: امنیت از مقوله های مهمی است که افکار عمومی با حساسیت تمام آن را دنبال می کنند و با توجه به نقش زندان ها در تامین امنیت اخبار آن توسط مردم پیگیری می شود؛ از این رو باید با دقت لازم و بیان جزییات مردم را با واقعیت‌ها آشنا کرد.

این مقام ارشد قضایی گفت: واقعیت این است که زندان یک محدود کننده موقت است و اعتقاد داریم که نباید زندانی بعد از آزادی دچار انزوا در جامعه بشود. روابط عمومی ها می توانند با اعتمادسازی و توسعه امیدواری در جامعه و جلب کمک‌های مردم برای دستگیری از افراد آسیب دیده در اصلاح این رویه در جامعه و حمایت از زندانیان آزاد شده گام بردارند.

وی ادامه داد: باید نشان دهیم که زندان در جامعه اسلامی متفاوت با نگاه غالب به زندان در جهان است. ما از ارزش های اسلامی پیروی می کنیم که احترام به حقوق انسانی و ترویج کرامت اخلاقی به عنوان دو شاخصه مهم در روابط اجتماعی تاکید می‌کند و این سرلوحه همه فعالیت‌های ما است.

رییس سازمان زندان‌ها افزود: یکی دیگر از کارکردهای مهم روابط عمومی فرهنگ سازی است. ما از طریق ارتباطات فرهنگ را توسعه می دهیم و این کارکرد مهمی است که باید روابط عمومی‌ها توجه جدی به آن داشته باشند.

وی تصریح کرد: ما در زندان‌ها با خرده فرهنگ های ضدارزشی مواجه هستیم و اگر برای توسعه فرهنگ قانونی و ارزشی تلاش کنیم هرگز خرده فرهنگ های ناهنجار که یکی از دلایل بازگشت مجدد افراد به چرخه جرم است امکان رشد و توسعه نخواهند یافت و این لازمه اقدامات اصلاحی و تربیتی و نگاه حمایتی سازمان زندان ها به زندانیان پس از آزادی است.

رییس سازمان زندان ها به ضرورت اقدامات پیشگیرانه در کاهش جرم اشاره کرد و گفت: پیشگیری از وقوع جرم در جامعه کارکردی است که روابط عمومی ها می‌توانند به صورت نرم افزاری و با استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی بخشی از هزینه‌های نامطلوب اجتماعی را کاهش دهند.

در پایان از ۵ استان برتر در حوزه روابط عمومی سازمان زندان ها توسط دکتر جهانگیر قدردانی به‌عمل آمد.

انتهای پیام

کد N1049411