مشاور سابق وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با مهر مطرح کرد؛

ناتو به دنبال تقابل با روسیه نیست

سیاسی

مشاور سابق وزارت خارجه آمریکا امکان رفتار مشابه روسیه در قبال اوکراین با ترکیه را و به زحمت افتادن آنکارا بواسط قطع گاز صاداراتی از مسکو به دلیل تنش های بوجود آمده میان کرملین و آنکارا را محتمل دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، نزدیک به یک هفته از اقدام ترکیه در هدف قرار دادن جنگنده روسیه می گذرد و در این مددت دو کشور شاهد جنگ لفظی مقامات خود بوده اند. در این میان روسیه اقدام به تحریم ترکیه کرده و بیم آن می رود که روسیه در ماه های آتی اقدام به قطع گاز ترکیه نیز کند. ترکیه بیش از ۵۰ درصد از گاز مورد نیاز خود را از روسیه وارد می کنند و روی آوردن روس ها به این حربه می تواند مشکلات زیادی را برای ترک ها بوجود بیاورد.

علاوه بر آن به نظر می رسد که ترکیه با این کار قصد برهم زدن شرایط موجود در سوریه که به ضرر تروریست ها در جربان است را داشته باشد، در همین رابطه برای تحلیل بهتر این وضعیت با پروفسور «دانیل سرور» مشاور سابق وزارت خارجه آمریکا، به گفتگو نشتیم.

«سرور» از معروف ترین کارشناسان حاضر در مبحث مدیریت جنگ، و از کارشناسان ارشد موسسه روابط دو سوی آتلانتیک و از اساتید دانشگاه جان هاپکینز است که سابقه فعالیت گسترده در مورد جنگ های عراق، افغانستان و بالکان را دارد و از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امر میانجیگری میان مسلمانان و کروات های یوگسلاوی فعالیت کرده است. متن این مصاحبه به شرح زیر است:

*همانطور که مطلع هستید بعد از ساقط شدن جنگنده روسیه توسط ترکیه، وضعیت منطقه بهم خورد بطوریکه برخی از احتمال بروز جنگ سخن گفتند، شما این وضعیت را چطور تحلیل می کنید؟

این وضعیت خطرناک است اما هم ترکیه و هم روسیه اگر بتوانند از تقابل بیشتر پرهیز خواهند کرد. هیچ یکی از این دو کشور خواستار جنگ با یکدیگر نیستند و روسیه با اقدامات اقتصادی و نه نظامی پاسخ این کار ترکیه را می دهد و به نظر می رسد که در مورد عبور جنگنده های خود از حریم هوایی ترکیه محدودیت هایی را نیز قائل شده و دیگر از آسمان این کشور استفاده نکند. 

*به نظر می رسد که تقابل میان روسیه و ترکیه در اصل تقابلی است میان روسیه و ناتو، آیا این دیدگاه صحیح است؟

هرگونه تجاوزی به هر یک از کشورهای عضو ناتو منجر به پاسخ تمامی اعضای پیمان آتلانتیک شمالی می شود اما با این وجود فکر نمی کنم که در شرایط فعلی ما به این سمت حرکت کنیم زیرا ناتو خواستار خویشتنداری طرفین بوده و در حال بررسی وضعیت است.

*برخی از کارشناسان معتقدند که ترکیه به تحریک آمریکا و برخی از کشورهای عربی اقدام به هدف قرار دادن جت روسیه کرده و این اقدام آنکارا موجب تغییر شرایط جنگ علیه داعش شده است. آیا چنین دیدگاهی صحیح است؟

به نظر من ترکیه این اقدام (سرنگون کردن جنگنده روسی) را بدون تحریک دیگران و به تنهایی انجام داده و اقدامات آمریکا و اعراب در این رابطه بی تاثیر بوده اگر چه ممکن است که آمریکا و اعراب این دیدگاه را داشته باشند که اقدامات روسیه موجب تحریک ترکیه شده است. ترکیه و آمریکا معتقدند که روسیه در حال بمباران گروه های شورشی میانه رو یعنی همان گرووه هایی که این کشورها از آنها حمایت می کنند است و البته جنگنده سوخو روسیه نیز در محلی که این قبیل گروه های مخالف بشار اسد حضور دارند سقوط کرد.  

*آیا ممکن است روسیه با ترکیه همانطور که با اوکراین رفتار کرده رفتار کند یعنی اقدام به قطع صادرات گاز در فصل سرد سال کند؟

فکر می کنم این احتمال وجود دارد که روسیه در فصل زمستان اقدام به قطع صادرات گاز به ترکیه کند. اما روسیه باید این نکته را مد نظر داشته باشد که حواسش به موقعیت خود در بازار انرژی به عنوان یک تامین کننده قابل اعتماد باشد. علاوه بر آن اروپا بطور عام و ترکیه بطور خاص بدنبال یافتن جایگزین هایی برای روسیه در بخش انرژی هستند و در این میان می توان به ایران اشاره کرد که به محض برچیده شدن تحریم ها می تواند به عنوان جایگزنی برای تامین انرژی ترکیه و اروپا مطرح باشد.

کد N1049274