توافق ترکیه و اتحادیه اروپا برای کند کردن موج مهاجرت

ترکیه و اتحادیه اروپا درباره نحوه کند کردن جریان مهاجران، به توافق رسیده‌اند و طبق این توافق، آنکارا سه میلیارد یورو و برخی مشوق‌های سیاسی دریافت می‌کند تا در ازای آن، کنترل مرزهایش را افزایش دهد و پناه‌جویان کنونی را در خاک خود نگه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از جمله مشوق‌های سیاسی در نظر گرفته شده برای آنکارا این است که گفت‌وگوها درباره پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از سر گرفته شود.

احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه، پس از سرگرفتن این توافق گفت که این یک "روز تاریخی" در روابط کشورش با اتحادیه اروپا بوده است.

طبق این توافق همچنین شهروندان ترکیه می‌توانند بدون ویزا به کشورهای منطقه شنگن در اروپا سفر کنند. این بخش از توافق از اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی، کمتر از یک سال دیگر، به اجرا گذاشته می‌شود.

با این حال این بخش‌ها از توافق ترکیه و اروپا به این شرط است که ترکیه، شرایط به‌خصوص این توافق را برآورده کند.

به گزارش شبکه خبری بی.بی.سی، سه میلیارد یورویی که اروپا پذیرفته است به ترکیه بدهد، قرار است برای آوارگان سوری در ترکیه خرج شود.

نخست‌وزیر ترکیه پس از دیدارش با رهبران اتحادیه اروپا برای این توافق گفت که کشورش هزینه قصور و شکست نظام سازمان ملل متحد در حل‌ نکردن مشکل بحران سوریه در مراحل اولیه این بحران را می‌پردازد.

پس از گفت‌وگوهای اخیر که به توافق ترکیه و اروپا منجر شد، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، گفت که این توافق باعث نمی‌شود تفاوت‌ها و واگرایی‌های اصلی که با ترکیه داریم، یعنی حقوق بشر و آزادی رسانه را فراموش کنیم.

به گزارش یورو نیوز، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز گفت: بخش مهمی از اقدام مشترک اتحادیه اروپا و ترکیه جایگزین کردن مهاجرین قانونی به جای مهاجرین غیرقانونی و بهبود اوضاع آوارگان در ترکیه است.

انتهای پیام

کد N1049215