حماس: سازمان ملل باید اشتباه خود را جبران کند

دایره امور آوارگان جنبش مقاومت اسلامی (حماس) از سازمان ملل متحد خواست که در شصت و هشتمین سالروز صدور قطعنامه تقسیم فلسطین، اشتباه تاریخی خود در قبال مساله فلسطین را جبران کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، دایره امور آوارگان حماس با صدور بیانیه‌ای در این مناسبت تاریخی، از قطعنامه 181 مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان قطعنامه‌ای شوم و ظالمانه یاد کرد که باید از آن عقب‌نشینی شود.

در این بیانیه از سازمان ملل متحد خواسته شده است که اشتباه خود در حق ملت فلسطین را که با صدور قطعنامه تقسیم فلسطین در نوامبر سال 1947 صورت گرفته است، جبران کند. این قطعنامه منجر به پایان قیمومیت انگلیس بر فلسطین و تقسیم این سرزمین به دو کشور یهودی و عربی شد و در عین حال مقرر گشت که قدس تحت قیمومیت بین المللی قرار گیرد.

حماس در بیانیه خود تاکید کرده است که گذشت 68 سال از منازعه در منطقه خاورمیانه در نتیجه صدور این قطعنامه ظالمانه که تمامی عرف های انسانی و قوانین بین المللی و حتی منشور سازمان ملل را زیر پا گذاشته است، دلیل قاطعی بر این مساله است که این قطعنامه کاملا اشتباه بوده است و اگر جانبداری قدرت‌های بزرگ و در راس آنها آمریکا و انگلیس نبود، چنین قطعنامه ای صادر نمی شد.

این جنبش مشکلات جهان عرب و تنش های امنیتی و عدم برقراری آرام و امنیت در منطقه خاورمیانه از زمان صدور قطعنامه تقسیم فلسطین را نتیجه طبیعی جانبداری غیر قابل توجیه قدرت‌های بزرگ از گروهک‌های یهودی دانست که از سراسر جهان راهی فلسطین شدند تا به قیمت آوارگی ملت فلسطین از خانه و کاشانه خود، برای خود "کشور" تشکیل دهند و البته این کار در راستای طرحی کاملا هدفمند از سوی حامیان رژیم صهیونیستی صورت گرفت که سنگ‌بنای تاسیس آن را از زمان صدور وعده بالفور در سال 1917 گذاشته بودند.

در ادامه بیانیه حماس آمده است که انتفاضه‌های ملت فلسطین و انقلاب‌های متعاقب آن و به ویژه انتفاضه کنونی قدس نشانگر پافشاری این ملت و دیگر ملت های آزاده در سراسر جهان بر تحقق آزادی و رهایی از زیر یوغ آخرین نمونه اشغالگری در قرن 21 است.

دایره امور آوارگان حماس همچنین خاطرنشان کرده است، انتفاضه قدس که از اوایل ماه اکتبر گذشته آغاز شده است تا تحقق اهداف ملت فلسطین و آزاد سازی سرزمین و مقدسات و بازگشت آوارگان فلسطینی به شهر و دیار آبا و اجدادی خود ادامه خواهد یافت.

انتهای پیام

کد N1049187