روحانی: اجرای کامل برجام، سطح همکاری‌های تهران و اتحادیه اروپا را به نقطه مطلوب می‌رساند

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام ,حسن روحانی,یونان

بعد از اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران روابط تهران و آتن باید بیش از پیش گسترش یابد.

پایگاه‌ اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری نوشت: حجت الاسلام حسن روحانی در دیدار "نیکوس کوتزیاس" وزیر امورخارجه یونان گفت: نام یونان نزد افکار عمومی ایران، قرین فلسفه و تمدن کهنی در غرب است و یونان همواره از جایگاه و احترام ویژه‌ای برخوردار بوده است.
رییس جمهوری با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی ایران و یونان به عنوان دو تمدن تاریخ‌ساز اظهارداشت: این اشتراکات، بستر مناسبی را برای تقویت بیش از پیش همکاریهای دانشگاهی، تحقیقاتی، فناوری‌های پیشرفته، گردشگری و اقتصادی میان ایران و یونان فراهم کرده است.
روحانی، روابط تهران - آتن را صمیمی، دوستانه و توام با احترام متقابل دانست و گفت: بعد از اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران روابط دو کشور باید بیش از پیش گسترش یابد.
رییس جمهوری با اشاره به اثرات منفی تحریم های ظالمانه روی سطح همکاری های مشترک و بین‌المللی اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران چنانچه اعضای گروه 1+5 و آژانس بین المللی انرژی اتمی به اجرای کامل توافقات هسته ای در برجام متعهد باشند، مصمم به اجرای برجام است و این موضوع نیز می تواند به سرعت سطح همکاریهای اقتصادی تهران و اتحادیه اروپا را به نقطه مطلوب برساند.
"کوتزیاس" وزیر امورخارجه یونان نیز در این دیدار با گسترده و عمیق توصیف کردن وجوه اشتراک فرهنگی و دوستی دیرینه دو ملت و دو دولت ایران و یونان گفت: روابط گسترده با ایران در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برای ما بسیار مهم است و دو کشور با توجه به برخورداری از تمدن کهن و فرهنگ ریشه‌دار خود زمینه‌های همکاری فراوانی دارند.
وزیر امور خارجه یونان با تاکید بر اینکه " به نمایندگی از دولت یونان، برنامه مفصلی درباره زمینه‌ها و موضوعات مورد علاقه برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران دارم" ، گفت: این برنامه ها را به همراه تیم اقتصادی که در این سفر حضور دارند، ارائه خواهم کرد و در عین حال بر این نکته تأکید می کنم که در کنار همکاری‌های اقتصادی، تمایل زیادی به گسترش تعامل در همه زمینه‌ها با ایران داریم.
وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها جهت سفر نخست وزیر یونان به جمهوری اسلامی ایران، زمینه‌سازی برای برقراری پروازهای مستقیم میان دو کشور را نیز خواستار شد.

1729

کد N1048743