داوود اوغلو تکلیف "جسد خلبان روس" را روشن کرد

ایسنا نوشت: نخست وزیر ترکیه تاکید کرد که آنکارا به زودی جسد خلبان بمب‌افکن روسیه را که در سوریه کشته شد به مسکو تحویل خواهد داد.

پایگاه اینترنتی النشره نیز اعلام کرد که تیپ 10 "لشکر ساحل" وابسته به ارتش آزاد سوریه جسد خلبان روسی که سه شنبه گذشته در آسمان سوریه هدف قرار داده بود را به ترکیه تحویل داد.

براساس اطلاعات به دست آمده یک پزشک خارجی وابسته به نیروهای مسلح پس از انجام آزمایشاتی برای شناسایی جسد خلبان مذکور در حومه شمالی لاذقیه جسد وی را به نمایندگان دولت ترکیه تحویل داد.

پیشتر فرمانده شبه نظامیان ترکمان سوریه که خلبان روس را در آسمان تیرباران کرده و جسد وی را ربوده‌ بودند، گفته بود جسد خلبان روس را تنها با اسرای این گروه در زندان‌های دولت سوریه مبادله خواهد کرد و حاضر نیست "بدون دریافت امتیاز" جنازه را به مسکو تحویل دهد.

احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه اما امروز (یکشنبه) گفت که آنکارا جسد خلبان کشته شده را به مسکو تحویل می‌دهد. وی خواستار هماهنگی‌های نظامی بیشتر برای جلوگیری از رویدادی مشابه با آنچه که درباره بمب‌افکن روسی اتفاق افتاد، شد.

وی افزود: اگر روسیه درباره سوریه هماهنگی‌های را انجام ندهد احتمال تکرار سقوط جنگنده روسی وجود دارد.

یک بمب‌افکن سوخو 24 روسیه سه‌شنبه هفته گذشته در مرز سوریه-ترکیه هدف راکت‌های دو جنگنده‌ اف 16 ترکیه قرار گرفت و سرنگون شد. یکی از دو خلبان این هواپیما هنگام فرود با چتر نجات توسط نیروهای ترکمان که علیه دولت سوریه می‌جنگند کشته شد اما ارتش سوریه توانست دومی را نجات دهد.

ترکمان‌های سوریه تحت حمایت ترکیه هستند و سلاح و مهمات آنها توسط آنکارا تامین می‌شود.

52310

کد N1048695