در کنفرانس خبری مشترک با ظریف

وزیر خارجه یونان: مشکلات مهاجران ایرانی در مرز یونان حل شد

نیکاس کوتزیاس وزیر امور خارجه یونان اعلام کرد: نخست‌وزیر این کشور در اوایل سال 2016 به تهران سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزیر امور خارجه یونان در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای ایرانی خود در ساختمان وزارت امور خارجه با اشاره به سابقه روابط ایران و یونان گفت: این دو کشور از قدیمی‌ترین روابط انسانی برخوردارند و روابط ما بیشتر از مشکلات امروز است و این خود می‌تواند در حل خیلی از مشکلات موثر باشد.

این دیپلمات یونانی با استقبال از توافق وین، تصریح کرد: در این توافق یک فرهیختگی خاصی وجود دارد و راه را برای حل مشکلات نشان می‌دهد و هر کس آن را اجرا نکند یک فرصت بزرگ را از دست می‌دهد.

وزیر امور خارجه یونان تصریح کرد: ایران کشوری است که وقتی چیزی را امضا می‌کند آن را به تعهد می‌رساند و امیدواریم طرف‌های مقابل نیز این را به انجام رسانند.

کوتزیاس به نقش ایران در حل بحران سوریه اشاره کرد و گفت: حل بحران این کشور برای ما بسیار مهم است چرا که ما همبستگی قدیمی با این کشور داریم. کشور سوریه دارای اقوام و فرهنگ‌های متنوع و غنی است و اکنون متأسفانه میلیون‌ها نفر از آن خارج شده‌اند.

وی با بیان اینکه این بحث مهاجرت و روانه شدن سوری‌ها به سمت اروپا باعث مشکلاتی برای یونان شده است، اظهار کرد: ما تأکید داریم که باید بحران سوریه از طریق صلح و راهکار سیاسی حل شود و یونان به عنوان پلی بین خاورمیانه و اتحادیه اروپا در این زمینه می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

وزیر امور خارجه یونان با تشبیه روابط ایران و یونان به یک جوی مناسب، تأکید کرد: ما می‌خواهیم این جوی را به یک رود بزرگ تبدیل کنیم.

این دیپلمات یونانی به عزم دو کشور برای گسترش روابطشان در زمینه‌های مختلف از جمله مسائل اقتصادی، فرهنگی و سیاسی اشاره کرد و ادامه داد: تاکنون در 6 ماه گذشته دو وزیر خارجه،‌ سه بار یکدیگر را ملاقات کردند و ما تلاش داریم که وزرای خارجه دو کشور حداقل دو بار در سال با یکدیگر گفت‌وگو و تبادل نظر داشته باشند.

وزیر امور خارجه یونان در مورد مشکل پیش آمده برای تعدادی از اتباع ایرانی در مرز یونان و پیش‌بینی‌اش در ارتباط با آینده روابط دو کشور، گفت: یک سری از کشورها در اتحادیه اروپا مجبور شدند که تصمیمات دیگر کشورهای اروپایی را اجرا کنند و طبق آن مرزهای خود را بر روی اتباع خاورمیانه غیر از اتباع سوریه، عراق و افغانستان ببندند و این مشکلی است که ما ایجاد نکردیم و تلاش داریم که برای حل این مشکل هرگونه اقدامات لازم را انجام دهیم و به نیازهای انسانی آنها رسیدگی کنیم.

وی با بیان اینکه مشکلاتی در مرز فیروم وجود داشت که دیشب حل‌ شد، تصریح کرد: انسانی که جابجا می‌شود هیچ چیزی نمی‌تواند در برابر آن بایستد و این یک پدیده و تجربه تاریخی است و وقتی کسی می‌خواهد مهاجرت کند مانند عاشقی است که به دنبال معشوقش برود.

وزیر امور خارجه یونان با تأکید بر اینکه اتفاق رخ داده در مورد سقوط هواپیمای روس در منطقه سوریه نباید رخ می‌داد، گفت: باید به این نکته توجه داشت که دشمن نه ترکیه و نه سوریه است بلکه دشمن داعش است و این مسائل باید پایان بپذیرد.

این دیپلمات یونانی با تأکید بر اینکه داعش تبدیل به دشمنی برای سیاست خارجی و سیاست داخلی اتحادیه اروپا شده است، گفت: وقتی در فوریه 2015 در جلسه اتحادیه اروپا گفتم که باید بیشتر مراقب اتفاقات در لیبی و سوریه بود اکثر همکاران‌مان در آنجا با تعجب نگاه کردند. در آن زمان تمرکز آنها بر مشکلات شمال شرقی اروپا بود و ما باید به این نکته توجه کنیم که اگر ما به تاریخ نرسیم تاریخ به ما می‌رسد.

کوتزیاس ادامه داد: تاکنون حداقل 1500 تجاوز از سوی هواپیماهای ترکیه به مرزهای یونان صورت گرفته و اگر قرار بود که ما به مانند اقدام ترکیه در هفته گذشته عمل کنیم و به این کار جواب بدهیم تصور کنید چه اتفاقی می‌افتاد. همانطور که تاکنون چندین بار تأکید کرده‌ام، معتقدم که باید مشکل سوریه از طریق سیاسی هرچه سریع‌تر حل شود چرا که مشکلات ایجاد شده گریبانگیر میلیون‌ها نفر شده است.

وی همچنین در مورد سفر نخست‌وزیر این کشور به تهران، گفت: این سفر در نیمه اول سال 2016 صورت می‌گیرد البته اطلاعات دقیق‌تر در مورد این سفر را دفتر دیپلماتیک نخست وزیری اعلام می‌کند.

وزیر امور خارجه یونان با بیان اینکه خداوند یک ثروت غنی از نفت و گاز را به ایران اعطا کرده است، ‌گفت: ایران و یونان دو کشوری هستند که می‌توانند مکمل هم باشند و در حال حاضر به لطف پیگیری‌های صورت گرفته خط هوایی بین دو کشور دایر شده و این خود می‌تواند زمینه را برای گسترش ارتباطات هرچه بیشتر تسهیل کند.

انتهای پیام

کد N1048655