وزیر امور خارجه یونان:

اقدام ترکیه در سرنگونی جنگنده روسی غیرسازنده بود

سیاسی

وزیر امور خارجه یونان با تاکید بر اینکه خاورمیانه نیازمند صلح است، اقدام ترکیه مبنی بر انهدام جنگنده روسی را غیر سازنده و در تضاد با دیپلماسی عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «نیکولاس کوزیاس» وزیر امور خارجه یونان که امروز یکشنبه برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد. وی پیش از ظهر امروز در تالار «شیخ مرتضی انصاری» دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران حاضر شد و با موضوعی با عنوان «سیاست خارجی یونان: خاورمیانه و اروپا» به ایراد سخنرانی پرداخت.

 وی با اشاره به ضرورت نشان دادن جایگاه ژئوپلیتیکی یونان که در تقاطع اروپا- آسیا – آفریقا قرار گرفته است، این کشور را پلی بین شرق و غرب و واسطه ای بین اتحادیه اروپا و کشورهای رو به رشد توصیف کرد.

وی سفر خود به ایران را سفر دوستی، صلح و اعتماد توصیف کرد و از پیگیری همکاری ها در مسیر مشترک سخن گفت.

کوزیاس تاکید کرد که سیاست خارجی یونان باید بر پایه توسعه دیپلماسی عمومی و اقتصاد استوار باشد و حضور هیأت اقتصادی گسترده ای که وی را در این سفر همراهی می کنند، شاهدی بر این مطلب گرفت.

وی با اشاره به مشکلات حاکم بر خاورمیانه، این منطقه را به مسیری سنگلاخ تشبیه کرده و گفت: یونان کشور صلح و دوستی است و علاقمند است تا پلهای دوستی و همکاری بیافریند.

کوزیاس یونان را کشوری کوچک و در عین حال تاثیرگذار در اتحادیه اروپا توصیف کرد و از ابتکار عمل دولت یونان در مواقع ضروری سخن گفت.

کوزیاس در ادامه گفت: اتحادیه اروپا باید به اصل ها و ارزش های گذشته خود برگردد و چشم انداز های خود را برای قرن ۲۱ مشخص کند. این قرن نمی تواند قرن تنبیه و تحریم علیه دیگران باشد. بدون تردید ما برای حل مسائل نیاز به ابزارهای دیپلماتیک داریم.

وی با تاکید بر این که خاورمیانه نیازمند صلح است، گفت: سلاح های جنگی باید خاموش شوند و سلاح های دیپلماسی شروع به کار کنند، بدون تردید ساقط کردن جنگنده روسی به این وضعیت کمک نمی کند.

کوزیاس عدم ثبات را به مثلثی تشبیه کرد که در رأس آن اوکراین، در ضلع سمت چپ لیبی و در ضلع سمت راست سوریه قرار دارد و در اینباره گفت: در فضای ترسیم شده ما شاهد سیل آوارگان هستیم و در این بین عده ای هم به دنبال احیاء رویاهای امپراطوری هستند حال آنکه ما نیازی به چنین چیزهایی نداریم.

حمایت از تشکیل کشور فلسطین، رجوع به راه حل سیاسی برای بازسازی سوریه و عراق، موافقت با قانون اساسی دموکراتیک و برگزاری انتخابات آزاد در سوریه از دیگر موارد مورد اشاره در سخنرانی وزیر امور خارجه یونان بود.

 کوزیاس در سفر دو روزه خود به تهران با حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران و «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

دیدار با رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و شرکت در نخستین همایش توسعه روابط اقتصادی ایران و یونان با عنوان «ایران و یونان، فرصت های کشف نشده» از دیگر برنامه های سفر وزیر امور خارجه یونان به تهران است.

کد N1048602