اختلاف اردوغان و ارتش ترکیه در پی ساقط کردن جنگنده روسی

ترکیه

در حالی که تنش‌ها میان روسیه و ترکیه در پی سرنگونی جنگنده روسی توسط ترکیه همچنان در حال افزایش است اخبار روزنامه‌های ترکیه‌ای حاکی از این است که ریاست جمهوری ترکیه و ارتش این کشور هر کدام دیگری را به شعله‌ور کردن آتش بحران میان آنکارا و مسکو متهم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، پس از دو روز تلاش‌های بی‌فایده دیپلماتیک برای حل بحران میان مسکو و آنکارا در پی سرنگونی جنگنده روسی توسط ترکیه، آنکارا تصمیم دارد تا طرح جدیدی را برای افزایش بحران با روسیه اجرایی کند. ترکیه در صورتی این طرح را اجرایی می‌کند که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه همچنان دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه را در حاشیه نشست تغییرات آب و هوا در پاریس رد می‌کند.

این طرح شامل مقابله به مثل با تحریم‌های اقتصادی روسیه علیه ترکیه است. وزارت خارجه ترکیه از شهروندان خود خواسته جز در صورت ضرورت به مسکو سفر نکنند. آنکارا پس از آن چنین درخواستی کرده که 30 تاجر ترکیه‌ای در فرودگاه مسکو به دلیل عدم داشتن مدارک کافی برای سفر از روسیه اخراج شدند.

آنکارا همچنان روی این مساله حساب باز کرده است که روسیه هرگز نخواهد توانست پمپاژ گاز یا نفت به ترکیه را به دلیل نیاز روس‌ها به پول متوقف کند و توقف تجارت میان دو کشور تاثیر بسیار منفی بر روسیه می‌گذارد.

نشانه‌های اختلاف میان ریاست جمهوری ترکیه و فرماندهی ارتش این کشور درباره برخورد با بحران پس از آن آشکار شد که روزنامه‌های نزدیک به ارتش ترکیه فاش کردند که سرنگونی جنگنده روسیه بنا به دستورات قبلی و تایید شده از سوی دولت اتفاق افتاد و رهبران سیاسی مسئول نتایج آن هستند.

پیش از این نیز روزنامه‌های نزدیک به دولت ترکیه تلاش کردند تا اعضای ارتش را به شعله ور کردن آتش بحران با روسیه متهم کنند تا به این ترتیب اردوغان را بیگناه جلوه بدهند.

یک منبع نظامی عالیرتبه که خواست نامش فاش نشود به روزنامه "سوزجو" ترکیه گفت: فرماندهی نیروی هوایی ترکیه هویت تمامی جنگنده‌هایی را که در مناطق اطراف پرواز می‌کنند می‌دانند و این مساله بر خلاف اظهارات اردوغان است که گفته بود "اگر می‌دانستیم این جنگنده روسی است به شکل دیگری رفتار می‌کردیم."

این منبع از عجله کردن ریاست جمهوری ترکیه در اعلام سرنگونی جنگنده روسی انتقاد و تاکید کرد که ارتش با بیانیه‌ای که بعدا صادر کرد مبنی بر سرنگونی یک جنگنده ناشناس تلاش کرد این اشتباه گستاخانه را جبران کند.

این منبع اعلام کرد که اگر این سیاستمداران می‌توانستند سکوت کنند چه بسا می‌توانستیم مساله را خیلی زود حل کنیم.

پس از مدت کوتاهی از خوشحالی ترکیه نسبت به "زدن سیلی به پوتین در سوریه" کم کم همه چیز تغییر کرد و مسئولان ترکیه‌ای فهمیدند که آنچه که رخ داده دست روسیه را در سوریه بیشتر باز خواهد گذاشت و منجر به تضعیف بهانه‌های ترکیه برای مداخله خواهد شد.

اوضاع تا آنجا پیش رفت که یکی از مسئولان دولت سابق ترکیه گفت: "پوتین دامی را برای ما گسترد و ما را به سمت سرنگونی جنگنده‌اش کشاند چراکه نتایج نشان می‌دهد تنها سودبردنده از این اتفاق پوتین است."

برخی منابع دیپلماتیک نیز از تلاش ترکیه برای تحویل جسد خلبان روسی که در دست گروه‌های مسلح در سوریه افتاد از طریق اردن خبر می‌دهند تا به این ترتیب بتواند شکاف میان آنکارا و مسکو را پر کند.

انتهای پیام

کد N1048561