خط تماس مستقیم نظامی میان ترکیه و روسیه غیرفعال شده است

روسيه,ترکیه

سخنگوی کرملین ادعاهای مطرح شده در رسانه‌های ترکیه‌ای مبنی بر اینکه مسکو و آنکارا به توافقی در خصوص تعلیق پروازهای نظامی در نزدیکی مرز سوریه-ترکیه دست یافته‌اند را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در مصاحبه‌ای گفت: در حال حاضر تمامی ارتباطات میان مقامات نظامی روسیه و ترکیه به حالت تعلیق درآمده و خط تماس مستقیم نظامی که صرفا برای جلوگیری از اتفاقات ایجاد شده بود، غیر فعال است.

وی افزود: این گزارش‌های رسانه‌ای ترکیه کاملا با واقعیت مغایرت دارند. ما روز گذشته بیانیه‌های وزارت دفاع و ستاد کل ارتش روسیه را در خصوص به تعلیق درآمدن تمامی ارتباطات در سطح نظامی با ترکیه شنیدیم از این رو این خط تماس مستقیم نظامی نیز که صرفا برای جلوگیری از رویدادهای خطرناک ایجاد شده بود، غیرفعال شده است.

پسکوف ادامه داد: به تمامی خلبان‌های روسی که در سوریه فعالیت می‌کنند نسبت به هرگونه اقدامات خصمانه جدید علیه آن‌ها ضمانت داده شده است. می‌توان گفت خلبانان روسیه در برابر خطرات جدید بیمه هستند و سیستم دفاع هوایی لازم ایجاد و نصبت شده است.

وی گفت: بمب افکن سوخو 24 روسیه که حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده بود اخیرا توسط نیروی هوایی ترکیه ساقط شد. شما و ما شاهد رهگیری الکترونیکی بوده‌ایم که مسیر پرواز این جنگنده را نشان می‌دهد و ثابت می‌کند که هیچ تعرضی چه عمدی چه غیرعمدی نسبت به حریم هوایی ترکیه وجود نداشته است.

سخنگوی کرملین افزود: کاملا مشخص است که این یک اقدام تحریک آمیز وحشتناک است. قطعا اقدامات ترکیه به نفع ناتو، روسیه یا حتی خود ترکیه نیست.

پسکوف رفتار نیروهای هوایی ترکیه را "دیوانگی محض" توصیف کرد و افزود: هیچ کس حق ندارد به صورت خائنانه از پشت یک هواپیمای روسی را ساقط کند. اسناد و مدارک ترکیه که ظاهرا نشان می‌دهد سوخوی 24 روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده "انیمیشن" هستند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای رسیدگی به تهدید ترکیه آماده شده است. شرایط غیرقابل پیش بینی هستند و واکنش ما براساس این تهدید است.

انتهای پیام

کد N1048535