رییس ستاد انتخابات کشور:

مجریان انتخابات و هیات‌های اجرایی حق ورود به تبلیغات انتخاباتی را ندارند

ستاد انتخابات كشور,انتخابات مجلس دهم,محمد حسین مقیمی,معاون سیاسی وزیر کشور

رییس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه مجریان انتخابات و هیات‌های اجرایی حق ورود به تبلیغات انتخاباتی را ندارند، گفت: براساس ماده 59 قانون انتخابات از امکانات دولت نمی‌توان علیه کسی در انتخابات استفاده کرد و براین اساس هیات‌های اجرایی و نظارت در همه سطوح نمی‌توانند به مسئله انتخابات وارد شوند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدحسین مقیمی در مراسم افتتاحیه همایش منطقه‌ای اعضای ستاد انتخابات، فرمانداران و بخشداران استان‌های تهران، قم، البرز و سمنان، افزود: زمان قانونی آغاز تبلیغات انتخابات از 29 بهمن ماه تا پایان روز پنجم اسفندماه است و در غیر این زمان تبلیغات زودهنگام و ممنوع است.

معاون سیاسی وزارت کشور در ادامه خاطرنشان کرد: فعالیت‌های سیاسی برای همه احزاب و همه گروه‌های سیاسی شناسنامه‌دار در طول سال آزاد است اما باید به فرمانداری اعلام کنند اما اگر بخواهند غیر از اعضای خود افراد دیگری را دعوت کنند باید مجوز از فرمانداری بگیرند و بعد از ارایه مجوز، حمایت از آن حزب و تشکل لازم است.

مقیمی با بیان اینکه وزارت کشور به مدیران و معاونان وزارتخانه اجازه حضور در نشست‌های انتخاباتی و تشکل‌ها را نمی‌دهد، گفت: کارمندان دولت به عنوان شخصیت حقوقی شان نمی‌توانند فعالیت سیاسی و تبلیغاتی انتخاباتی در زمان وقت اداری داشته باشند اما به عنوان یک فرد، خارج از وقت اداری می‌توانند فعالیت کنند یا در زمان مرخصی اقدامی انجام دهند.

معاون سیاسی وزارت کشور در مورد برگزاری انتخابات به شیوه الکترونیکی، عنوان کرد: از 25 مرحله فعالیتی که برای برگزاری انتخابات انجام می شود، 23 مرحله ماشینی است که دو مرحله رای گیری و شمارش باقی می‌ماند. این دو مرحله در دوره قبل در 14 حوزه انتخابیه به شکل ماشینی برگزار شد و تجارب خوبی به دست آمد و برای این انتخابات دولت با مصوبه خود برای اینکه یک سوم انتخابات را ماشینی انجام دهیم بودجه تامین کرد. حوزه هایی که می‌خواهیم انتخابات الکترونیک در آنها برگزار شود به شورای نگهبان معرفی می‌کنیم و ان شاالله یک سوم انتخابات کشور ماشینی انجام می‌شود.

رییس ستاد انتخابات ‌موضوع دیگر در برگزاری انتخابات ماشینی را سخت افزار و دستگاه مورد استفاده برای برگزاری انتخابات دانست و گفت:‌ با یک شرکت داخلی قرارداد بستیم که این ماشین را تولید کند و یک نمونه از آن با تایید وزیر کشور و شورای نگهبان نهایی شد. در حال حاضر نرم افزاری توسط ستاد انتخابات کشور با بهره گیری از تیم مهندسان جوان و کارآمد ایرانی تهیه شده است و در وزارت کشور تایید شده که در ابتدای آذرماه به شورای نگهبان فرستادیم و منتظر نظر شورای نگهبان هستیم.

مقیمی حوزه‌های انتخابیه را موضوع مهم دیگری در انتخابات دانست و تاکید کرد: در حوزه انتخابیه شهرستان تهران 31 نفر نماینده مجلس وجود دارد و 15 نفر هم نمایندگان مجلس خبرگان رهبری. این نگرانی وجود دارد که با الکترونیک برگزار شدن انتخابات سرعت رای گیری در تهران کم شود اما در سایر حوزه‌ها تعداد داوطلبان کمتر است و سرعت بالاتری دارد.

معاون سیاسی وزارت کشور با تاکید بر اینکه آموزش در انتخابات برای ما مهم است، گفت:‌ کشور را به یازده منطقه تقسیم کردیم و آموزش‌های لازم را برای مجریان اصلی ارایه دادیم. در این جلسات معاونان و روسای وزارت کشور مواردی که لازم است توضیح می‌دهند و تاکنون از این 31 استان در 28 استان برگزار شده است.

رییس ستاد انتخابات با تاکید بر اینکه برای برگزاری انتخابات باشکوه با حضور حداکثری لازم است مردم در جریان انتخابات قرار بگیرند، تصریح کرد: احزاب باید در مردم ایجاد علاقه‌مندی کنند.

مقیمی همچنین در مورد فعالیت احزاب در کشور گفت:‌ احزاب در طول سال آزادند فعالیت سیاسی انجام دهند اما اگر فعالیتی از حیطه حزبی آنها بالاتر رود باید از فرمانداری منطقه خود مجوز بگیرند.

وی ادامه داد:‌ به ندرت در برخی شهرستان‌ها افرادی به دلایلی در جلسات احزاب اخلال ایجاد می‌کنند که وظیفه قانونی فرمانداران است با افراد مخل قانون برخورد کنند و دستگاه انتظامی ما در اطلاعات، این مسایل را به دستگاه قضا گزارش کرده و لازم است با همه به شکل یکسان برخورد شود.

رییس ستاد انتخابات در پایان گفت:‌ از نگاه ما همه احزاب و گروه‌های سیاسی که مجوز دارند می‌توانند فعالیت سیاسی کنند و ما باید از فعالیت آنها حمایت کنیم و اگر خلاف کردند گزارش داده می‌شود و دستگاه قضا به طور یکسان با آنها برخورد می‌کند.

انتهای پیام

کد N1048318