تظاهرات هزاران عرب اسرائیلی در اعتراض به ممنوعیت فعالیت "جنبش اسلامی" فلسطین

اسراييل

هزاران تن از اعراب اسرائیلی در اعتراض به تصمیم ممنوع الفعالیت شدن یک گروه فلسطینی موسوم به جنبش اسلامی در شمال اسرائیل دست به راهپیمایی زدند.

هزاران تن از اعراب اسرائیلی در اعتراض به تصمیم ممنوع الفعالیت شدن یک گروه فلسطینی موسوم به جنبش اسلامی در شمال اسرائیل دست به راهپیمایی زدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ اعراب اسرائیلی از نسل فلسطینی‌هایی که پس از ایجاد اسرائیل در سال 1948 در این مناطق باقی ماندند، در این راهپیمایی اعتراضی شرکت کرده و شعار "ما تروریست نیستیم" و "ما از این ممنوعیت قویتر هستیم" سردادند.

اسرائیل شاخه شمالی جنبش اسلامی را در 17 نوامبر سال جاری میلادی ممنوع الفعالیت اعلام و این جنبش را به دامن زدن بر خشونت‌ها در بیت المقدس متهم کرده است.

رهبر جنبش اسلامی در منطقه ام‌الفحم واقع در 60 کیلومتری شمال تل‌آویو این اقدام دولت اسرائیل را محکوم کرده و گفت:‌ چه کسی تروریست است؟ این یک اقدام نژادپرستانه از سوی اسرائیل است که نمی‌گذارد تا به 23 هزار یتیم کمک کنیم.

وی ادامه داد: شما جنبش اسلامی را که حامی ما بود، ممنوع الفعالیت کردید. اما امروز مردم فلسطین به نژادپرستی اسرائیل نه گفتند.

جنبش اسلامی از اوایل دهه 70 میلادی که تاسیس شده شبکه‌ای پیشرفته از انجمن‌های مذهبی، ورزشی و آموزشی است که در جهان عرب گسترش یافته است.

این جنبش گفته که وظیفه اسرائیل است که چنین خدماتی را برای فلسطینی‌ها فراهم کند اما دولت تل‌آویو می‌گوید این جنبش در ناآرامی‌های اول اکتبر 2015 در بیت المقدس دست داشته است.

دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل این جنبش را به تحریک اعراب اسرائیلی و فلسطینی‌ها متهم کرده است.

از سوی دیگر، هزاران فلسطینی بار دیگر در تل‌آویو در اعتراض به توافقنامه گاز تظاهرات کردند.

معترضان اظهار داشتند که این توافقنامه به گروه انرژی نوبل آمریکایی و شریک اسرائیلی آن به نام "دیلیک" اجازه می‌دهد منابع گاز اسرائیل را تحت کنترل و احتکار بگیرند.

انتهای پیام

کد N1047919