بان کی‌مون: اولویت در سوریه، برقراری آتش‌بس طی شش ماه و برگزاری انتخابات پس از یک سال است

سوريه

دبیرکل سازمان ملل در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا که تاکید کرده "توقف درگیری‌ها در سوریه طی چهار یا پنج هفته ممکن است" گفت: اولویت در سوریه توقف درگیری‌ها طی شش ماه و برگزاری انتخابات پس از یک سال است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی "فرانس 24" تاکید کرد: مساله مهم این است کشورهایی که در نشست‌های وین شرکت کردند تلاش‌ خود را برای حل بحران سوریه به کار گیرند و مشورت گرفتن از عربستان که میزبان نشست گسترده مخالفان خواهد بود نیز "ضروری" است.

اخیرا نشست‌هایی در وین با هدف رسیدن به راهکاری سیاسی برای حل و فصل بحران سوریه با مشارکت مقامات چندین کشور جهان برگزار شد و در پایان نشست اخیر حاضران با آغاز روند سیاسی در سوریه براساس بیانیه ژنو 1 توافق کردند اما درباره سرنوشت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به توافق دست نیافتند.

در این نشست توافق شد که اردن لیست گروه‌های تروریستی در سوریه را تهیه کرده و ریاض نیز نشست گسترده‌ای را برای متحد کردن مخالفان برگزار کند.

بان کی‌مون در ادامه مصاحبه در واکنش به اظهارات جان کری، وزیر خارجه آمریکا که گفته بود "توقف درگیری‌ها در سوریه طی چهار یا پنج هفته ممکن است" گفت: اولویت در سوریه توقف درگیری‌ها طی شش ماه و برگزاری انتخابات پس از یک سال است.

وی درباره تنش‌های اخیر میان ترکیه و روسیه در پی سرنگونی جنگنده روسی توسط ترکیه نیز گفت: این یک حادثه "تاسف‌بار" میان دو کشور مهمی است که در چارچوب ائتلاف ضد داعش فعالیت می‌کنند.

وی بر لزوم وحدت کشورهایی که به ائتلاف ضد داعش پیوسته‌اند تاکید کرد و گفت: من از ترکیه و روسیه خواستم که بحران میان خود را از طریق مذاکرات و در چارچوب سیاسی به طریقی دوستانه حل کنند و همچنان به این مساله امیدوارم و دو طرف نیز با اتخاذ برخی اقدامات توافق کردند.

انتهای پیام

کد N1047806