احداث موانع مرزی بیش‌تر در مرز مقدونیه و یونان

پلیس مقدونیه با گسترش حصارکشی در مرز این کشور با یونان تأکید کرد، تنها به شهروندان سوریه، افغانستان و عراق اجازه ورود می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری رویترز گزارش داد که سربازان مقدونیه درحال حصارکشی بیشتر و احداث موانع در منطقه مرزی این کشور یا یونان‌اند تا از عبور پناهجویان و ورود به خاک مقدونیه جلوگیری کنند.

با این‌حال الکساندر گئورگی، سخنگوی دولت مقدونیه، گفت که آن‌ دسته از پناهجویان که از مناطق جنگ‌زده می‌آیند کماکان می‌توانند از خاک مقدونیه عبور کنند تا خود را به دیگر نقاط اروپا برسانند.

سخنگوی دولت مقدونیه در دفاع از احداث حصار و موانع مرزی در مرزهای جنوبی خود گفت که این موانع مرزی به ماموران مقدونیه اجازه می‌دهد که سیل پناهجویان را به مناطق تحت‌کنترل برای ثبت ‌مشخصات و امدادرسانی هدایت کنند.

نیروهای پلیس مقدونیه پیش از این به پناهجویان حمله‌ور شده و در موارد متعدد به آن‌ها اجازه ورود و عبور از خاک این کشور برای رسیدن به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ندادند. پیش از این سخنگوی دولت مقدونیه مدعی شد که ورودپناهجویان به خاک مقدونیه تهدیدی برای ارزش‌های مسیحی این کشور کوچک است.

به گزارش دویچه وله، مقدونیه اولین کشور در محدوده‌ کشورهای بالکان نیست که دست به تاسیس موانع مرزی زده و اجازه‌ی عبور به پناهجویان نمی‌دهد. پیش از این اسلوونی و کرواسی نیز با کشیدن سیم‌خاردار و افزایش تعداد ماموران در مناطق مرزی مانع از عبور پناهجویان شدند و آن‌ها را به مناطق تحت کنترل انتقال دادند. مجارستان نیز پیش‌تر حصاری به وسعت ۱۷۵ کیلومتر در منطقه مرزی خود با صربستان کشید تا از ورود پناهجویان به اروپای غربی و جنوبی جلوگیری کند.

پلیس مقدونیه نیز همچون پلیس بسیاری دیگر از کشورهای منطقه بالکان تنها به پناهجویان دارای تابعیت سوریه، عراق و افغانستان اجازه عبور می‌دهد و بقیه پناهجویان را راه نمی‌دهد.

پلیس یونان اعلام کرد که این اقدام پلیس مقدونیه موجب شد تا دست‌کم ۸۰۰ پناهجوی دارای تابعیت کشورهای دیگر در مرز میان دو کشور سرگردان باقی بمانند.

انتهای پیام

کد N1047661