رحمانی فضلی در نشست ستاد اربعین:

هیچ اقدام ضد امنیتی در راهپیمایی اربعین نداشته‌ایم

سیاسی

وزیر کشور با اشاره به اینکه تا امروز هیچ اقدام ضد امنیتی در رابطه با راهپیمایی نداشته‌ایم، گفت: تنها یک فرد را که تبلیغات انحرافی انجام می‌داد، دستگیر کرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی عصر امروز در نشست خبری ستاد مرکزی اربعین با اشاره به برگزاری جلسه هماهنگی این ستاد با حضور همه دستگاههای اجرایی و مسئولان کمیته های مختلف گفت: در جلسه امروز عملکرد دستگاههای ستادی مرور شد و موضوعات، اشکالات، آسیب ها و ضعف های مختلف را که در صحنه عمل با آن مواجه بودیم، مورد بررسی قرار دادیم.

وی گفت: تصمیمات جدیدی گرفته شد تا زمان برگشت زوار، این تصمیمات در دستور کار قرار گیرد تا بتوانیم تمهیدات لازم برای بازگشت زوار در امنیت کامل را اتخاذ کنیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه حفظ امنیت همچنان برای ما در اولویت قرار دارد، بیان داشت: مسئله امنیت در ایران و عراق را یک بار دیگر مرور کردیم و همه تدابیر، مورد ارزیابی قرار گرفت؛ مسئولان امنیتی و انتظامی گزارش خود را ارائه دادند که این گزارشها نشان می دهد فضا به طور کامل در حال رصد است.

رحمانی فضلی با بیان اینکه زوار برای برقراری امنیت هر چه بیشتر باید همکاری های خود را با مسئولان انتظامی و امنیتی ادامه دهند، خاطرنشان کرد: مردم به خوبی نظم را برقرار کرده و همکاری و اعتماد آنها با ستاد اربعین خوب بوده است، با گزارشهای صدا و سیما و رسانه های مختلف این همکاری را در حد اوج خود داشته ایم.

وزیر کشور با پیش‌بینی عبور حدود ۲ میلیون نفر از مرزها با همکاری مردم، از مسئولان عراقی بخصوص وزارت کشور و وزارت امورخارجه به خاطر همکاری های لازم در این مدت و صدور بیش از ۱۰۱ میلیون و ۲۰۰ هزار روادید در ۱۱ دفتر صدور روادید در مرزهای کشور و نقاط مختلف تشکر کرد.

زائران زمان بازگشت خود را مدیریت کنند

رحمانی فضلی با اشاره به رعایت ضرورت رعایت جنبه های حفاظتی گفت: متاسفانه بر اساس گزارشات تعدادی پاسپورت هموطنان مان مفقود شده است که در زمان برگشت این زوار دچار مشکل خواهند شد. توصیه ما به زوار عزیز این است که در حفاظت از مدارک خود دقت کنند.

وزیر کشورادامه داد: زوار عزیز در زمان برگشت به طور تدریجی وارد کشور شوند زیرا با همان امکاناتی که طی دو هفته زوار ایرانی را از مرز به عراق منتقل کردیم در همان مدت زمان این زوار باید وارد کشور شوند تا مشکلی برای کسی پیش نیاید.

وی همچنین با اشاره به بیمه زوار کربلا گفت: با مصوبه دولت و متولی‌گری سازمان حج، مسئله بیمه زورا ظرف روزهای آینده حل می شود.

نیروهای امنیتی مانع ورود اتباع غیرمجاز می‌شوند

رحمانی فضلی درباره مراجعه افراد بدون ویزا به مناطق مرزی گفت: در ۲ سال گذشته امکان ورود به عراق بدون روادید وجود داشت و امسال بر اساس توافق دو طرفه ایران و عراق به هیچ وجه امکان ورود به عراق برای هیچ کسی مهیا نیست، این امر به ضرر همه است چون تبعات امنیتی بدنبال خواهد داشت.

وزیر کشورادامه داد: در جلسه امروز برای بسیج و نیروی انتظامی به طور جدی تعیین تکلیف کردیم که به طور قاطع با کسانی که بدون مجوز قصد خروج از کشور را دارند برخورد کنند و در زمان بازگشت مانع از ورود کسانی که غیر مجاز بوده و یا اتباع غیرایرانی هستند، شوند و به سرعت آنها را به مرزهای کشور خودشان برگشت دهند.

رحمانی فضلی افزود: مقرر شده کمیته حمل و نقل و تدارکات برای تسهیل رفت و آمد زوار امنیت لازم را فراهم کند.

یک میلیون و ۳۰۰ زائر تاکنون از مرز عبور کرده اند

وزیر کشور با بیان اینکه یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تاکنون از مرزهای رسمی کشور خارج شده اند، خاطرنشان کرد: پیش بینی ما این است که تا روز اربعین حدود ۴۰۰ هزار نفر دیگر هم با روادید از مرزهای کشور خارج شوند.

وی یادآور شد: تجربه امسال در مراسم راهپیمایی اربعین باعث خواهد شد که نظم، خروج رسمی، برنامه‌ریزی و تدارک مناسب برای سالهای آینده به الگویی تبدیل شود تا ضمن پوشش ضعف ها، نقاط قوتمان را تقویت کنیم که البته کشور عراق هم در این زمینه باید همکاری داشته باشد.

رحمانی فضلی گفت: بیش از ۸۰۰ دستگاه وسیله نقلیه از طرف ایران به عراق فرستاده ایم اما همچنان با کمبود وسیله نقلیه مواجه هستیم، همچنین جاده ای عراق شرایط مناسب برای تردد را ندارند که هماهنگ کردیم در سالهای بعد این مسئله نیز بهبود پیدا کند.

وزیر کشور با بیان اینکه تا امروز شاهد هیچ گونه اقدام ضد امنیتی در جریان برگزاری راهپیمایی اربعین نبوده ایم، گفت: تنها یک بازداشتی در داخل کاروان ها داشتیم که تبلیغات انحرافی انجام می داد.

 

ادامه دارد...

کد N1047375