تاکید دریانی بر حمایت حقوقی و قضایی مددجویان کمیته امداد

سیاسی

رییس شوراهای حل اختلاف استان تهران یکی از اهداف شوراهای حل اختلاف در امداد را حمایت قضایی از مددجویان این نهاد دانست و گفت: 80 درصد مشکل مددجویان کمیته امداد مسائل اقتصادی نبوده و غیرمعیشتی است، به طوری که عمده مشکلات این افراد در حوزه مسائلی چون اعتیاد، طلاق و ... است.

رییس شوراهای حل اختلاف استان تهران یکی از اهداف شوراهای حل اختلاف در امداد را حمایت قضایی از مددجویان این نهاد دانست و گفت: 80 درصد مشکل مددجویان کمیته امداد مسائل اقتصادی نبوده و غیرمعیشتی است، به طوری که عمده مشکلات این افراد در حوزه مسائلی چون اعتیاد، طلاق و ... است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عباسعلی دریانی در نشست مشترک مسئولین شورای حل اختلاف و کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان آنکه در حال حاضر کمیته امداد دارای حدود 190 مرکز شورای حل اختلاف در سراسر کشور است، گفت: طرح ایجاد شوراهای حل اختلاف در کمیته امداد امام خمینی (ره) سه سال پیش با همکاری مسئولان وقت این نهاد برای حمایت هر چه بیشتر از مددجویان آغاز شد.

وی افزود: مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) آن دسته از افراد آسیب‌دیده هستند که ملجاء و پناهگاه دیگری جز امداد نداشته و پناهی به جز این نهاد ندارند به همین دلیل نیاز است تا به مشکلات حقوقی آنها به طور ویژه رسیدگی شود.

وی ادامه داد: استقرار شوراهای حل اختلاف در مجموعه کمیته امداد دستاوردهای بزرگی را در استان‌هایی چون خوزستان، سیستان و بلوچستان و ... به همراه داشته است.

دریانی گفت: شوراهای حل اختلاف در تاروپود مردم جان پیدا کرده و جزء آن دسته از دستگاههای واگذار شده به بخش خصوصی نیست بلکه تکه‌ای از حاکمیت است که اراده مردم در آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

معاون قضایی رییس کل دادگستری در ادامه ضمن بیان آنکه در مجمع‌های حقوقی کمیته امداد امکانات خوب و حقوقدانان و قضات بسیار مجربی وجود دارد، اما مراجعین به شوراهای حل اختلاف این نهاد بسیار کم است، گفت: علت وجود این مساله این است که از امکانات موجود بهره‌وری‌های کافی و لازم به عمل نیامده و نیاز است تا بتوانیم از امکانات و نیروی انسانی خوبی که در این مراکز وجود دارد به نحو احسن استفاده کنیم.

وی در ادامه مدیران کمیته امداد را پرچمداران واقعی خدمت به مردم دانست و گفت: مدیریت در مجموعه‌ای چون کمیته امداد بسیار حساس‌تر از مدیریت در دستگاه قضایی کشور است به طوری که حتی اگر ما بتوانیم ماهیانه مشکلات و اختلافات 300 نفر را حل کنیم می‌توانیم ماهیانه 300 نفر را به نظام امیدوار کنیم.

دریانی درباره شوراهای حل اختلاف سراسر کشور اظهار کرد: در حال حاضر 600 شعبه حل اختلاف در کشور وجود دارد که عملکرد آنها حدود 50 هزار پرونده در ماه به صورت ماهیانه است. در نظر داریم در موضوعاتی چون نفقه، جهیزیه و ... نیز ورود پیدا کنیم.

معاون قضایی رییس کل دادگستری در پایان تاکید کرد: شوراهای حل اختلاف به منظور خدمت هر چه بیشتر به قشر آسیب دیده کشور در کمیته امداد امام خمینی دایر شده است و تاکنون حدود دو هزار و 700 پرونده توسط این شوراها رسیدگی و حل شده است که امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت‌های نوین در آینده استفاده‌های بهتری را به عمل آوریم.

انتهای پیام

کد N1047312