استفاده سلاح‌های انگلیسی در یمن، لندن را به دادگاه کیفری بین‌المللی می کشاند؟

وکلای وزارت خارجه و دیپلمات‌های انگلیسی هشدار می دهند؛ لندن با تشدید ادعاها درباره فروش موشک‌های این کشور به عربستان سعودی و استفاده ریاض از این موشکها در یمن احتمال می‌رود که به دلیل انجام جنایات جنگی مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه ایندیپندنت، مشاوران فیلیپ هاموند، ‌وزیر خارجه انگلیس نیز مکررا هشدارهای قانونی درباره فروش موشک به عربستان سعودی را مطرح می‌کنند؛ موشک‌هایی که به نظر می‌رسد از سوی عربستان در جنگ 9 ماهه یمن برای بمباران غیرنظامیان یمنی استفاده می‌شوند و احتمالا فروش‌ آن‌ها به ریاض با علم به این مسئله، نقض حقوق بشر بین‌المللی محسوب می‌شود.

از مارس سال جاری حملات هوایی عربستان تحت ائتلافی متشکل از کشورهای حوزه خلیج فارس یمن را در هم کوبیده است. با وجود اینکه طرف مهاجم همواره بر انگیزه سیاسی خود مبنی بر شکست شورشیان شیعی حوثی و بازگرداندن عبدربه هادی منصور، رییس‌جمهور مخلوع یمن به قدرت تاکید می‌کند اما تا کنون هزاران غیرنظامی در این جنگ جان خود را از دست داده‌ و بسیاری از مدارس، بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های غیرنظامی این کشور نابود شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر و دیگر سازمان‌های مردم نهاد ادعا می‌کنند هیچ شکی وجود ندارد، تسلیحاتی که از سوی انگلیس و آمریکا به عربستان ارائه می‌شوند، علیه غیرنظامیان در یمن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این میان یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه انگلیس در این باره گفت: وزارت خارجه به خوبی در جریان است که برخی تسلیحات ارائه شده از سوی انگلیس، توسط سعودی‌ها در یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. آیا چنین فروشی اساسا در چارچوب قوانین بین‌المللی است؟ متاسفانه خیر، به هیچ وجه.

اکنون مقامات انگلیسی نگرانند چنین مسئله‌ای پای لندن را به اتهام رابطه مستقیم با بمباران غیرنظامیان به دادگاه بین‌االمللی کیفری باز کند.

یکی دیگر از مشاوران وزارت خارجه انگلیس می‌گوید: یمن را می‌توان یک جنگ فراموش شده توصیف کرد. در وزارت خارجه ضرورت انجام یک بازنگری در این باره احساس می‌شود. با توجه به اینکه عربستان سعودی گمان می‌کند حوثی‌ها از سوی ایران حمایت می‌شوند، این یک جنگ نیابتی است.

انتهای پیام

کد N1047174