نقوی حسینی در گفتگو با مهر:

«پی ام دی» ۲۴ آذر بسته نشود، همکاری با آژانس باید متوقف شود

پی ام دی,سیدحسین نقوی‌ حسینی

سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس، با انتقاد از اظهارات دوپهلوی آمانو درباره «پی ام دی» گفت: اگر در گزارش 24 آذر این پرونده مختومه نشود، همه همکاری‌ها برای اجرای برجام باید متوقف شود

سیدحسین نقوی‌ حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اظهارات اخیر یوکیو آمانو مدیرکل آژانس انرژی اتمی که گفته بود گزارش آینده وی درباره پی.ام.دی (ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران) نه سفید است و نه سیاه، اظهار داشت: آمانو در جریان حضور خود در کمیسیون ویژه برجام در شهریورماه امسال صراحتا اعلام کرد که ظرف دو ماه آینده پرونده پی ام دی را مختومه خواهیم کرد.

وی افزود: علاوه بر این، از طرف مقامات تیم مذاکره‌کننده کشورمان نیز هم در کمیسیون امنیت ملی و هم در کمیسیون ویژه برجام، چندین بار این مسئله مورد تاکید قرار گرفت که پرونده پی ام دی بسته می‌شود.

سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس، همچنین با اشاره به فرمان ۹ ماده‌ای رهبر معظم انقلاب برای اجرای مشروط برجام، گفت: در این ابلاغیه نیز با صراحت به این موضوع اشاره شده است که بسته شدن پی ام دی، شرط اجرای برجام از سوی جمهوری اسلامی ایران است.

نقوی‌ حسینی خاطرنشان کرد: با وجود همه این نکات، اما هم در گزارش مقدماتی دو هفته قبل آمانو و هم در اظهارات اخیر وی، ملاحظه می‌شود که باز هم از همان ادبیات دوپهلوی قبل استفاده شده و این اظهارات هیچ فرقی با شرایط قبل از برجام ندارد.

وی تاکید کرد: با توجه به این شرایط و اظهارات، ضرورت دارد مقامات کشورمان به طور جدی بررسی کنند که اگر آژانس به سمتی می‌رود که در گزارش ۲۴ آذر باز هم باب پی ام دی را باز نگه می‌دارد، در همکاری خود برای اجرای خود تجدیدنظر جدی کنند.

توپ در زمین طرف مقابل است

این نماینده مجلس اظهار داشت: ما معتقدیم بر اساس موارد ابلاغی رهبر معظم انقلاب و نیز قول مقامات ارشد کشورمان در کمیسیون برجام و کمیسیون امنیت ملی، در صورت دبه درآوردن طرف مقابل و آژانس، روند اجرای تعهدات ما باید متوقف شود؛ در این رابطه آقای عراقچی چندین بار تاکید کرده است که اگر طرف مقابل بدعهدی کند و پی ام دی بسته نشود، روند اجرای برجام متوقف می‌شود.

نقوی‌حسینی تاکید کرد: این توقف حتی باید شامل روند جمع‌آوری سانتریفیوژهای غیرفعال نیز بشود؛ چرا که ما دبه درنیاورده‌ایم و طبق جدول زمانبندی در حال اجرای تعهدات خود هستیم و این طرف مقابل است که همچنان از ادبیات دوپهلو استفاده می‌کند، بنابراین توپ در زمین آنهاست.
کد N1047134