رهبر قبطی‌های مصر دعوت عباس برای سفر به رام الله را نپذیرفت

فلسطين

رهبر مسیحیان قبطی ارتودوکس دعوت رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای سفر به رام الله را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مستقل رای الیوم، پاپ تواضروس دوم، رهبر قبطیان ارتودوکس مصر در تماس تلفنی که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با وی به محض ورودش به قدس داشت، اعلام کرد که جز به همراه شیخ الازهر به رام الله یا قدس سفر نمی‌کند.

روز پنجشنبه انتقادهای بسیاری در مصر و کشورهای عربی به ویژه در پایگاه‌های اجتماعی نسبت به سفر پاپ تواضروس دوم به قدس مطرح شد.

حزب مخالف مصر قدرتمند و ائتلاف حمایت از مشروعیت که حامی محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر است در دو بیانیه جداگانه مخالفت خود را با این سفر اعلام کردند.

پاپ تواضروس دوم در سخنانی تلویزیونی در روز پنجشنبه گفت که به عنوان "یک وظیفه انسانی و برای مشارکت در مراسم سوگواری" اسقف الأبنا ابراهام و نه برای سفر به شهر قدس رفته است.

این اولین سفر رهبر قبطیان مصر پس از 35 سال به قدس بوده است.

تواضروس روز پنجشنبه گذشته در راس هیاتی 8 نفره از کشیش‌های کلیسای قبطی وارد قدس اشغالی شد، حال آنکه این کلیسا طی تصمیمی چنین سفرهایی را از 35 سال پیش ممنوع کرده است.

برخی از رهبران مسیحی در توجیه سفر تواضروس مدعی شدند که این سفر به منظور انجام آیین‌های ترسایی در قدس و شرکت در مراسم تشییع جنازه پاپ "انبا ابراهام" اسقف قدس صورت گرفت.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که تعدادی از اندیشمندان قبطی ضمن مخالفت با این سفر غافلگیرانه، تاکید کردند که این سفر با توجه به تصمیم مذکور دلیل موجه و منطقی ندارد.

یک اندیشمند قبطی گفت: این سفر با توجه به تصمیم کلیسا مبنی بر ممنوعیت سفر قبطی‌ها به سرزمین‌های اشغالی فلسطین، دلیل موجهی ندارد.

جمال اسعدوی سفر تواضروس به قدس از طریق فرودگاه تل‌آویو و با روادید اسرائیلی را محکوم کرد و گفت که این اقدام با تصمیم کلیسا تضاد دارد.

انتهای پیام

کد N1047098