وزیر خارجه عربستان:

ما خواهان روابط خوب با ایران هستیم/ دو سال است از ظریف دعوت کردیم

سیاسی

وزیر امورخارجه عربستان در گفتگو با روزنامه اتریشی از علاقمندی کشورش برای برخورداری از مناسبات خوب با ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، « عادل الجبیر » وزیر امورخارجه عربستان در گفتگو با روزنامه اتریشی استاندارد در پاسخ به این سوال که بخش مهمی از ثبات در منطقه به مناسبات تهران - ریاض بر می گردد، در حالی که شاهد آن هستیم که روز به روز روابط میان دو کشور به تیرگی گرایش پیدا می کند، اظهار داشت: ما خواهان رابطه ای خوب با ایران هستیم و این موضوع را بارها به ایرانی ها گفته ایم.

وی در عین حال مدعی شد ایران در امور لبنان، سوریه، عراق و بحرین مداخله می کند. 

وزیر امورخارجه عربستان در جواب اینکه در ایران کانونهای قدرت مختلف و متفاوتی وجود دارد، آیا گمان نمی کنید در دولت حسن روحانی بسیاری از مسائل تحقق پیدا کند؟، گفت: ما درهمین راستا حدود دو سال گذشته از محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران دعوت به عمل آوردیم، اما این سفر هنوز صورت نگرفته است. 

وی در خصوص این پرسش که یعنی ایران هنوز این دعوت را نپذیرفته است؟ گفت: ما بارها اعلام کردیم، اما باید دانست که حرف تنها فایده ندارد باید دید در عمل چه اتفاقی می افتد.

« الجبیر » در پاسخ به این که ایران را چطور ارزیابی می کنید کشوری شیعه یا ملی گرا، اظهار داشت: من گمان می کنم آنها ملی گرا هستند. 

وی درباره موج ضد سعودی در سطح جامعه بین المللی به استاندارد گفت: مردم همواره در پی تعاریف ساده هستند که باید گفت چنین چیزی وجود  ندارد. 

الجبیر در ادامه افزود: معمولا کاهش دموکراسی در جوامع به دلیل اقدامات تروریست ها طبیعی به نظر می رسد. اما این درست است که زمانی که تروریست ها از انگلیس، فرانسه آمریکا و جاهای دیگر می آیند، بگوییم در آن کشورها دموکراسی و جامعه آزاد وجود ندارد؟

وزیر امورخارجه عربستان در بخش دیگری از این گفتگو درباره مواضع سعودی ها و سلفی گری اظهار داشت: از نظر من معنای دقیق وجود ندارد که بگوییم سلفی گری و ایدئولوژی سعودی بخشی از یک ایدئولوژی است. این اصلا حقیقت ندارد. 

وزیر خارجه سعودی در پایان مدعی شد: اولین دولت سعودی حدود 300 سال پیش تاسیس شد. تا حدود 270 سال ما چیزی به عنوان تروریست سعودی نداشتیم که این برای ما مهم است.

 

کد N1046843