نظریه‌پرداز آمریکایی در گفتگو با مهر:

حملات پاریس یک فریب بزرگ بود

سیاسی

یکی از نظریه پردازان بنام آمریکا با فریب خواندن حملات پاریس، این حملات را ساخته و پرداخته کشورهای امپریالیستی دانست و هدف از آن را پیشبرد سیاست های امپریالیستی دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از حملات پاریس اقداماتی از سوی برخی کشورها همچون انگلیس در دست انجام است که نشان می دهد این اقدامات با توجیه حملات پاریس انجام می شوند. در این میان البته سوءاستفاده هایی از حملات پاریس می شود و برای مثال از این حملات برای توجیه اقدامات ضد اسلامی و یا جلوگیری از مهاجرت پناه جویان به غرب استفاده می شود.

در همین رابطه برای تحلیل این وضعیت با «استفان لندمن» به گفتگو نشستیم. لندمن از منتقدان جدی سیاست های غرب به ویژه آمریکا است و دانش آموخته دانشگاه هاروارد است. وی همچنین در دانشگاه پنسیلوانیا در رشته MBA فارغ التحصیل شده است. از جمله آثار منتشر شده او عبارتند از «باتلاق عراق»، «چگونه وال استریت آمریکا را سر کیسه کرد» و «تسخیر بانکداران». متن این مصاحبه به شرح زیر است: 

*بعد از حملات پاریس معادلات جهان وارد فاز جدیدی شد و کشورهای غربی اقدامات امنیتی خود را افزایش دادند، تحلیل شما در مورد این حملات چیست و چرا پاریس برای اجرای این حملات انتخاب شد؟

عمیقا معتقدم که حملات جمعه 22 آبان ماه پاریس یک فریب از سوی آمریکا، فرانسه و اسرائیل بود. به اعتقاد من حملات پاریس یک 11 سپتامبر در ابعاد کوچکتر بود که البته پیشتر من پیش بینی وقوع چنین حملاتی را کرده بودم. حملاتی که به موجب آن موج گسترده ای از وحشت و سرکوب آزادی ها در اروپا و آمریکا رخ می دهد و موجب گسترش جنگ ها نیز می گردد. پاریس یکی از گردشگرپذیرترین مناطق جهان است و به نظر می رسد همین دلیل موجب شده تا توطئه کنندگان امپریالیست این شهر را برای اجرای نقشه خود انتخاب کنند. هدف اصلی از این حملات ایجاد جوی از ترس برای اجرای سیاست های مورد نظر کشورهای اشاره شده (آمریکا، فرانسه و رژیم صهیونیستی) بود.

برخلاف تبلیغات انجام شده تا پیش از حملات پاریس، در فرانسه دموکراسی چندانی وجود نداشت و بعد از این حملات نیز «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه با توجه به قوانین نظامی در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد و شاهد بودیم که چنین وضعیتی در کشورهای دیگر از جمله آمریکا و انگلیس نیز به اجرا گذاشته شد.

* شما اعتقاد دارید که حملات پاریس یک فریب بوده است. در این خصوص توضیح بیشتری بدهید؟

بله این حملات یک فریب و توطئه بود. توطئه ای که هدف آن مسلمانان بودند. کشورهای امپریالیستی برای بقا نیازمند دشمن، جوی از ترس و حمایت عمومی برای اجرای سیاست های خود هستند و حملات پاریس چنین امکانی را برای آنها فراهم می کند.

*شما در اظهارات خود به نقش رژیم اسرائیل در حملات پاریس اشاره کردید. هدف تل آویو از انجام این توطئه چه بود؟

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، از آنچه در پاریس اتفاق افتاد برای افزایش خشونت اسرائیل علیه مرم فلسطین استفاده کرد. نتانیاهو در این راه ایستادگی و مقاومت مردم فلسطین را همانند ظلمی که داعش در حق مردم روا می کند دانسته بود و متاسفانه بسیاری نیز حرف های نتانیاهو را قبول کردند.

*بعد از حملات پاریس شاهد بودیم که برخی کشورها از جمله انگلیس این حملات را به عنوان توجیهی برای حمله به سوریه قلمداد کرده اند و «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس، در تلاش است تا به هر نحو ممکن مجوز پارلمان این کشور را برای حمله به سوریه بگیرد، اما در این میان برخی همچون «جرمی کوربین» رئیس حزب کارگر انگلیس با این امر مخالف هستند. تحلیل شما در مورد اقدامات افرادی چون کوربین چیست؟

جرمی کوربین، رهبر جدید حزب کارگر انگلیس، از حمایت چندانی برخوردار نیست و اکثریت حزب کارگر از دیدگاه های وی بویژه مخالفت با جنگ های خاورمیانه حمایت نمی کنند. اگر وی به مخالفت های خود با جنگ های خاورمیانه و سیاست های داخلی انگلیس در مورد سرکوب ها ادامه بدهد وی در معرض ترور قرار می گیرد.

*برخی کارشناسان پیش بینی می کردند که بعد از حصول توافق هسته ای میان ایران و کشورهای 1+5 مناسبات آمریکا با تهران تغییر کرده و واشنگتن اقدامات گذشته خود را تصحیح کند اما چنین اتفاقی رخ نداد. دیدگاه شما در این رابطه چیست؟

به رغم توافق هسته ای انجام شده، ایران همانند سوریه همچنان به عنوان یکی از اهداف آمریکا برای تغییر نظام محسوب می شود. علاوه بر این مورد آمریکا همچنان برای تضعیف حزب الله لبنان تلاش کرده و تلاش هایی را برای جایگزین کردن دولت های روسیه و چین با دولت هایی که تحت کنترل واشنگتن باشد انجام می دهد. من بارها هشدار داده ام دوره ای که هم اکنون در آن هستیم خطرناک ترین دوره تاریخ است و دلیل آن سیاست های آمریکا و اسرائیل و دیگر کشورهای امپریالیستی است.

کد N1046808