اوباما قانون دفاع ملی را امضا کرد؛ 800 میلیون دلار برای شورشیان سوری و دولت کی‌یف

سیاسی

رییس جمهوری آمریکا کمک مالی 800 میلیون دلاری پنتاگون به مخالفان میانه روی سوری و دولت کی‌یف را امضا کرده و قول داد تا درباره تعطیلی زندان گوآنتانامو در کوبا نیز به بررسی بپردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از خبرگزاری راشاتودی، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا قانون دفاع ملی را برای 2015 و پیش از مراسم عید شکرگذاری امضا کرده است. وی پیشتر اختصاص مبلغ 612 میلیارد دلار برای بودجه پنتاگون را در اکتبر 2015 وتو کرده بود.

اگرچه کنگره آمریکا مبلغ مذکور را به 607 میلیارد دلار کاهش داد اما این اقدام تاثیری بر مبلغ 300 میلیون دلار کمک به دولت اوکراین یا برنامه جاسوسی سه میلیارد دلاری نگذاشته است. هم‌چنین دولت آمریکا مبلغ 500 میلیون دلار هم برای آموزش و تجهیز مخالفان میانه روی سوری در نظر گرفته است؛ برنامه‌ای که پنتاگون آن را قبلا کنار گذاشته است.

ژنرال لوید آستین، فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا در 16 سپتامبر 2015 به قانونگذاران آمریکایی گفت، در اصل این برنامه برای آموزش و تجهیز 15 هزار نیرو تا 2016 بود که به 200 نیرو کاهش یافت و هرگز این افراد برای مقابله با داعش به کار گرفته نشدند. نخستین گروه از نیروهای تحت آموزش آمریکا که در ترکیه آموزش دیدند، وارد سوریه شدند اما در اوت 2015 به دست جبهه النصره گرفتار شدند. گروه دوم در سپتامبر همین سال گرفتار این گروه شبه نظامی شده و تجهیزات و تسلیحات خود را به جبهه النصره دادند. تنها چهار یا پنج نیروی آموزش دیده هم اکنون در سوریه هستند.

براساس قانون دفاع ملی از ارسال کمکهای آمریکا به داعش در عراق و سوریه، جبهه النصره، گروه خراسان، یا هر گروه دیگری که سازمانی تروریستی و افراط گراست و همچنین ارتش عرب سوریه یا هر سازمان دیگری که از دولت دمشق حمایت می‌کند، جلوگیری به عمل خواهد آمد.

هم‌چنین براساس بند 1250 این قانون، پنتاگون اکنون اجازه دارد تا مبلغ 300 میلیون دلار را برای کمک به دولت اوکراین اختصاص دهد که شامل تامین پشتیبانی لجستیکی، تجهیزات، آموزش نیروها و اطلاعات است. همچنین تجهیزاتی که وزارت دفاع آمریکا می‌تواند به ارتش کی‌یف بدهد شامل سیستم‌های تسلیحاتی ضد زره، خمپاره، سلاح و مهمات، پرتابه نارنجک و مهمات، و سایر تسلیحات کوچک است. رادارهای ضد توپخانه، پهپادها و قابلیتهای سایبری نیز شامل این موارد است.

در همین حال یکی از موارد مورد بحث میان اوباما و کنگره آمریکا شروط اشاره شده در این قانون درباره تعطیلی زندان گوآنتانامو است.

رییس جمهوری آمریکا با اعلام نارضایتی خود درباره تلاش کنگره در ممانعت از انتقال و آزادی زندانیان گوآنتانامو در بیانیه‌ای نوشت: حفظ این زندان مغایر با منافع ملی آمریکاست و وضع ما را در سطح جهان تضعیف می‌کند.

انتهای پیام

کد N1046782