نظامیان ربوده شده لبنانی امروز با زندانیان النصره مبادله می‌شوند

لبنان,جبهه النصره

یک منبع در کابینه لبنان از توافق لبنان و جبهه النصره برای تبادل اسرا و زندانیان خود خبر داد که طبق این توافق همسر سابق رهبر داعش نیز در میان کسانی است که لبنان باید آنها را آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این منبع که خواست نامش فاش نشود در گفتگو با شبکه خبری المیادین تاکید کرد که نظامیان لبنانی ربوده‌شده توسط داعش و جبهه النصره امروز (شنبه) با اسرای این گروه‌های تروریستی مبادله و آزاد می‌شوند.

المیادین اعلام کرد که یک هیات امنیتی لبنانی به همراه تعدادی از زندانیان جبهه النصره در سوریه، عصر جمعه به لبنان بازگشته است.

طبق اخبار منتشر شده، رئیس سازمان اطلاعات قطر میانجی عملیات تبادل اسرای نظامی لبنان با برخی بازداشتی‌های زندان "رومیة" است. زندان رومیه لبنان به دلیل نگهداری ده‌ها تن از رهبران و اعضای گروه‌های افراط‌گرا از شهرت جهانی برخوردار است.

برخی منابع امنیتی روز گذشته تاکید کردند: روز جمعه مقدمات تبادل اسرا و آزادسازی نظامیانی که در اسارت جبهه النصره بودند، انجام شده و صبح روز جمعه نیز هفت تن از زندانیان از جمله محمد رحال، محمد عیاش، ایهاب الحلاق و عبدالمجید غضبان از بند "ب" زندان رومیة به همراه سه زندانی از بند "د" به خارج از زندان منتقل شده‌اند.

بر اساس این توافق همچنین یک افراط‌گرا نام حسین الحجیری نیز از زندان "زحلة" منتقل شده و پنج زندانی زن از جمله سجی الدیلمی، همسر سابق ابوبکر البغدادی، ‌رهبر گروه تروریستی داعش آزاد نیز در بین آزاد شدگان خواهند بود.

منابع مذکور گفتند این زندانیان از اعضای گروه تروریستی جبهه النصره هستند و متعهد به خروج از لبنان و عدم بازگشت به کشور هستند. آنها تاکید کردند که 16 نظامی اسیر شده توسط النصره به زودی آزاد می‌شوند و داعش در این معامله دخالتی ندارد.

منابع یادشده تاکید کردند که تمام سلام، نخست وزیر لبنان سفر خود را برای رسیدگی به این موضوع لغو کرد.

یک منبع امنیتی بلند پایه لبنان نیز از آمادگی نیروها از اوت 2014 برای اجرای این معامله خبر داد و گفت: در صورتی که مشکلی پیش نیاید، این مبادله شب جمعه یا شنبه انجام خواهد شد و الدیلمی، مطلقه البغدادی نیز از جمله اسرای این تبادل خواهد بود.

وی افزود: در میان زندانیانی که قرار است آزاد شوند، ابوالولید (خالد الیوسف) نیز وجود دارد که پیش از بازداشت توسط نیروهای امنیتی لبنان به عنوان میانجی فعالیت داشت.

گفته می‌شود اکنون 17 نظامی لبنان در اسارت النصره هستند و داعش نیز شش نظامی را در جریان یورش النصره و داعش به شهر عرسال در اوت سال 2014 و کنترل پنج روزه بر این شهر، به اسارت درآورد.

انتهای پیام

کد N1046679