آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

توجه به فعالیت‌های قرآنی مانع انحراف جوانان می‌شود

مرجع تقليد,قرآن کريم,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي

آیت‌الله مکارم‌شیرازی در پیامی به نهمین دوره مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) در تهران گفت: توجه دادن نسل جوان به قرآن و فعالیت‌های قرآنی از جمله راهکارهایی است که می‌تواند مانعی برای اهداف شوم دشمنان اسلام شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن کامل پیام این مرجع تقلید بدین شرح است:

«بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ

"" اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدیثِ کِتاباً مُتَشابِهاً مَثانِیَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذینَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلینُ جُلُودُهُمْ وَ قُلُوبُهُمْ إِلی‌ ذِکْرِ اللَّهِ ...."" (زمر-آیه 23)

ابتدا بهترین سلام و صلوات خداوندی را به شما عزیزانی که در فرصت‌های جوانی گرد مشعل فروزان قرآن جمع شده‌اید، نثار می‌کنم و از خداوند بزرگ موفقیت و سربلندی همه شما قرآنیان و دست اندر کارانی که در تشکیل این محفل بزرگ قرآنی و مسابقات سراسری قرآن که همه ساله برگزار می‌شود را خواستارم.

برادران و خواهران عزیز،

هرقدر در جامعه ما کار قرآنی انجام گیرد و برای آن سرمایه گذاری شود باز هم می‌طلبد تا در این زمینه فعالیت کرد، کار برای قرآن موجب پیشرفت و نورانیت فرد و جامعه می‌شود.

سرمایه اصلی ما قرآن است، اصول و فروع و احکام ما ریشه در قرآن دارد، دامنه قرآن آنقدر وسیع است که نقطه پایانی ندارد، بنابراین هرقدر بتوانیم باید به تلاوت قرآن و تفکر و تعقل و تحقیق در عمق معانی و پیام‌های آن بکوشیم.

امروز ابزار فعالیت‌های دشمنان برای گمراه کردن جوانان بسیار زیاد شده است و در هیچ زمانی دشمنان اسلام اینقدر مجهز به ابزارهای گوناگون از قبیل رسانه، کتاب، فیلم، شبکه‌های مجازی و دنیای اینترنت نبوده‌اند و شرایط برای انحراف جوانان بسیار مهیا و باز است و در چنین شرایطی توجه دادن نسل جوان به قرآن و فعالیتهای قرآنی از جمله راهکارهایی است که می‌تواند مانعی برای اهداف شوم ذشمنان اسلام شود.

عزیزان من، شما جوانان، خواهران و برادرانی که به حفظ و تلاوت قرآن اهتمام داشته‌اید، طوبی لکم، خوشا بر احوالتان، اما این را بدانید همانطور که قرآن کریم فرموده است: " فَاقْرَؤُوا مَا تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ " یعنی هرچه می‌توانید از این قرآن بخوانید و در آیات دیگر نیز به تلاوت پیوسته در همه اوقات، بخصوص در شبانگاهان و در دل سحرها توصیه فرموده است، این تلاوت کم کم موجب صافی دل و پاکی انسان می‌شود و انس با قرآن را پدید می‌آورد.

دستور قرآن کریم به همه پیروان قرآن در سوره مزمل آن است که بخشی از شب را به تلاوت قرآن اختصاص دهید " وَ رَتِّلِ الْقُرآنَ تَرْتیلاً ".

در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) آمده است "ان هذه القلوب تصدا کما یصدا الحدید قیل فما جلاءها، قال تلاوه القرآن " یعنی این قلوب انسان‌ها همانند آهن زنگار می‌بندد، سوال کردند از حضرت، چه چیزی زنگار دل را پاک می‌کند؟ جواب فرمودند: تلاوت قرآن زنگارها را از دل و قلب انسان پاک می‌کند.

بنابراین تلاوت و قرائت قرآن فی نفسه، موضوعیت دارد و سفارش اکید خود قرآن و اولیای دین بر این عمل مترتب است و لیکن تدبر در قرآن و آیات الهی هم وظیفه دیگری است که همه موظف به آن هستند، چرا که می‌فرماید: " أَفَلَا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلَی قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا " چرا در قرآن تدبر نمی‌کنند، آیا بر قلب‌های آنها مهر و قفلی زده شده است تا قرآن در آن راه نیابد؟!!

بنابراین شما قاریان و تالیان قرآن و حافظان قرآن که در مرحله اول بخوبی موفق بوده‌اید، باید در مرحله دوم یعنی فهم و تدبر و تعمق در آیات قرآن نیز تلاش داشته و تفاسیر قرآن را مطالعه کرده و از معارف قرآن هم بهره و حظ کافی ببرید.

اما مراحل قرآنی شدن انسان به همین میزان کفایت نمی‌کند و مهمترین مرحله عمل به فرامین، آموزه‌ها و پیام‌های قرآن است که موجب رستگاری انسان و اجتماع خواهد شد.

در پایان از اینکه دارالقرآن امام علی(ع) در عرصه آموزش‌های قرآنی در سطح کشور و برگزاری مسابقات قرآن در این گستردگی و با حضور صدها حافظ قرآن توفیقات بسیار خوبی داشته است، خوشحالم و دوام توفیقات بانیان خیر و مسئولان و دست اندرکاران و همه شما عزیزان و جوانان و نوجوانان قرآنی را از درگاه احدیت مسئلت می‌نمایم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

ناصر مکارم شیرازی»

انتهای پیام

کد N1046367