مقام تونسی:

حملات تروریستی علیه تونس در لیبی طراحی می شود

سیاسی

وزیر مشاور تونس در امور امنیتی در پی حمله به اتوبوس نیروهای گارد ریاست جمهوری این کشور گفت تمام حملات تروریستی علیه تونس در لیبی طراحی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، وی افزود: تمام حملات تروریستی علیه تونس در لیبی طراحی می شود و سرکرده های گروه های تروریستی تونس در لیبی حضور دارند.

الشلی تصریح کرد: عاملان دو حمله خونین به موزه باردو در پایتخت و هتلی در شهر توریستی سوسه، عازم لیبی شده و در این کشور آموزش دیدند و ما محل آموزش آنها را می دانیم، آنها آموزش ایدئولوژیک و نظامی دارند.

وی یادآور شد: تروریست های تونسی به لیبی می روند و از طریق قاچاقیان به کشور باز می گردند و زمانی که دستورات و سلاح های لازم را به دست می آورند دست به عملیات تروریستی می زند و نوعی ائتلاف میان قاچاقچیان و تروریسم در تونس وجود دارد.

تونس ۵۰۰ کیلومتر مرز زمینی مشترک با لیبی دارد که در طول این مرزهای سلاح، مواد سوختی و کالا قاچاق می شود.

لیبی از زمان سرنگونی رژیم معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ شاهد هرج و مرج و درگیری بر سر قدرت است که منجر به تقسیم کشور شده و این در حالی است که تروریست های داعش از خلأ سیاسی و ناامنی در لیبی سوء استفاده می کنند.

گزارش ها حاکی است کارشناسان سازمان ملل که جولای گذشته منتشر شد، بیش از ۵۵۰۰ تونسی که میانگین سنی آنها ۱۸ تا ۳۵ سال است در کنار گروه هی تروریستی در لیبی، سوریه و عراق می جنگند. طبق این گزارش ها بیشترین تروریست خارجی در مناطق نزاع در سوریه و عراق از تونس است.

کد N1046148