دیده بان حقوق بشر:

عربستان در حمله به یمن قوانین جنگی را نقض کرده است

سیاسی

سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان در حملات هوایی به یمن قوانین جنگی را نقض کرده و شمار زیادی از غیر نظامیان را کشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیده بان حقوق در گزارش جدید خود که اخیرا منتشر شده است، اعلام کرد: حدود ۲۵۰۰ غیر نظامی در حملات هوایی ائتلاف علیه یمن از مارس گذشته تا کنون کشته شده اند.

عربستان و امارات به همراه سایر متحدان عربی و با حمایت لجستیک آمریکا از ماه ها پیش حملات خود را علیه شهروندان یمنی شروع کرده اند. ریاض مدعی است در حملات خود شهروندان یمنی را هدف قرار نمی دهد ولی گزارش جداگانه دیده بان حقوق بشر با ارائه مستندات و شواهد ثابت کرد که این ادعا دروغ است.

دیده بان حقوق بشر در گزارش خود آورده است، حملات عربستان منجر به کشته شدن دست کم ۳۰۹ غیر نظامی و زخمی شدن ۴۱۴ غیر نظامی دیگر شده است.

در ادامه گزارش آمده است: دیده بان حقوق بشر یا هیچ نشانه ای از هدف نظامی نیافته است و یا اینکه حملات تفاوتی میان اهداف نظامی و غیر نظامی قائل نشده است.

این سازمان حقوقی یادآور شد: هیچ اطلاعی در مورد تحقیق عربستان و یا سایر کشورهای عضو ائتلاف در این مورد وجود ندارد.

گفتنی است واشنگتن از عربستان در حمله به یمن حمایت می کند و در همین راستا ماه جاری با فروش ۱.۲۹ میلیارد دلار بمب به ریاض موافقت کرد.

همچنین انگلیس و فرانسه از بزرگترین فروشندگان سلاح به عربستان و امارات هستند.

دیده بان حقوق بشر از شورای امنیت سازمان ملل تحقیق در خصوص نقض قوانین جنگی و تذکر به طرف های متخاصم در قبال مسئولیت قانونی آنها را خواستار شد.

کد N1046119