انتقاد پاپ فرانسیس از استعمارگری نوین

سیاسی

رهبر کاتولیک‌های جهان که به آفریقا رفته است، در سخنرانی خود در یکی از محله‌های فقیرنشین نایروبی پایتخت کنیا از شکلهای جدید استعمارگری انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه گاردین،‌پاپ فرانسیس پیش از سفر به اوگاندا در ساعات پایانی امروز (جمعه)، در نایروبی از "کنگمی"، یکی از محله‌های فقیرنشین این شهر بازدید کرد که در این محله نزدیک به 100 هزار نفر در کلبه‌هایی بدون وجود فاضلاب زندگی می‌کنند. پاپ به هنگام ورود به این محله با استقبال قابل توجهی روبه‌رو شد.

پاپ در میان طرفداران خود اعلام کرد: من اینجام هستم زیرا می‌خواهم بدانید که من نسبت به شادی‌ها و امیدها، دردها و رنج‌های شما بی تفاوت نیستم. من سختی‌ها و دشواری‌هایی را که شما متحمل می‌شوید کاملا درک می‌کنم. چگونه می توانم بی‌عدالتی‌هایی را که شما از آنها رنج می‌برید، محکوم نکنم؟

وی ادامه داد: این بی‌عدالتی‌ها نتایج زخم‌هایی هستند که از سوی اقلیتی بر شما وارد شده است؛ اقلیتی که به قدرت و ثروت چسبیده و خودخواهانه اسراف می‌کنند، در حالیکه اکثریت مردم به حومه‌های کثیف شهرها رانده شده‌اند.

وی در ادامه سخنرانی‌اش از نبود خدمات بهداشتی و اجتماعی اولیه در محله‌های فقیرنشین کنیا انتقاد کرد.

در همین راستا امیلی نایت، مادر دو فرزند که در مرکز مشاوره درباره بیماری اچ آی وی این محله کار می‌کند، درباره وضعیت زندگی ساکنان این محله گفت: در این اینجا آب آشامدینی سالم وجود ندارد. برخی مردم در خانه سرویس بهداشتی ندارند و ممکن است نزدیک به 50 نفر از یک سرویس بهداشتی استفاده کنند.

انتهای پیام

کد N1045853