حمایت جنبش غیرمتعهدها از فعالیت‌های هسته‌ای ایران

جنبش غیرمتعهدها

جنبش غیرمتعهدها با انتشار بیانیه‌ای در نشست فصلی شورای حکام حمایت خود را از فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جنبش غیرمتعهدها در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیانیه‌ای را منتشر و در آن از فعالیت‌های ایران بر اساس نقشه راه، توافق اخیر ایران و آژانس برای حل و فصل مسائل باقی‌مانده در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای گذشته و حال تهران و تکمیل به موقع اقدامات مربوطه حمایت کرد.

در این بیانیه آمده است: جنبش غیرمتعهدها از یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دلیل گزارش‌هایش از اجرای موافقتنامه پادمانی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) در ایران تشکر و قدردانی می‌کند. همچنین از بی‌طرفی و حرفه‌ای بودن دبیرخانه آژانس در انجام وظایفش در ایران اطمینان دارد.

جنبش غیرمتعهدها با اشاره به اینکه تمام کشورهای عضو حق استفاده، توسعه، تحقیق و تولید انرژی هسته‌ای برای استفاده‌های صلح‌آمیز بدون انحراف و با پیروی از تعهدات قانونی‌شان دارند، تأکید کرد که تصمیمات و انتخاب‌های کشورهای عضو شامل ایران در استفاده صلح‌آمیز از تکنولوژی هسته‌ای باید مورد احترام باشد.

در بخشی از این بیانیه، جنبش غیرمتعهدها تأکید کرده است که تمام مسائل مربوط به راستی‌آزمایی و پادمان‌ها از جمله آنهایی که به ایران مربوط است، باید در چارچوب آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بر مبنای زمینه‌های فنی و حقوقی انجام گیرد و این جنبش بر این باور است که آژانس باید به کار خود برای حل موضوع هسته‌ای ایران در چارچوب وظایفش طبق اسناد آژانس ادامه دهد.

همچنین غیرمتعهدها در ادامه با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که در تیرماه سال جاری حاصل شد، آورده است: دیپلماسی و گفتمان از طریق مسیر صلح‌آمیز به علاوه مذاکرات سازنده بدون هرگونه پیش‌شرط در میان کشورهای عضو باید ادامه یابد. مسأله عدم اشاعه باید از طریق روش‌های سیاسی و دیپلماتیک حل و فصل شود و اقدامات در این زمینه نیز باید در چارچوب حقوق بین‌الملل و در مطابقت با کنوانسیون‌های مربوطه و منشور سازمان ملل باشد.

جنبش غیرمتعهدها با استقبال از توانایی آژانس در ادامه راستی‌آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده در تأسیسات هسته‌ای و مکان‌های بیرون از این تأسیسات در ایران تحت موافقتنامه پادمانی‌اش، آورده است: از ایران می‌خواهیم همکاری‌اش را با آژانس در راستای تضمین معتبر نبود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در این کشور در مطابقت با حقوق بین‌المللی ادامه دهد. همچنین از ادامه همکاری میان ایران و آژانس همانگونه که در گزارش اخیر مدیرکل نیز قابل مشاهده است استقبال می‌کند.

ایران طبق موافقتنامه پادمانی‌اش 18 تأسیسات هسته‌ای و 9 مکان خارج از تأسیسات هسته‌ای (LOF) را به آژانس اعلام کرده است و آژانس به راستی‌آزمایی عدم انحراف مواد هسته ای مورد استفاده در این تأسیسات و مراکز ادامه می‌دهد علاوه بر این فعالیت‌های تولید مواد هسته‌ای، به ویژه فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی همچنان تحت نظارت آژانس قرار دارد و تا به امروز، تأسیسات غنی سازی سوخت نطنز و کارخانه غنی‌سازی سوخت پایلوت همانگونه که اعلام شده عمل کرده‌اند.

آژانس تأکید کرده است که ایران در هیچ یک از تأسیسات اعلام شده‌اش تحت موافقتنامه پادمانی‌اش فعالیت‌های بازفرآوری انجام نمی‌دهد.

همچنین بر اساس گزارش آژانس، ایران هیچ قطعه اصلی را در راکتور اراک نصب نکرده است.

دسترسی‌های مدیریت شده به کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ، کارگاه‌های تولید روتور سانتریفیوژ و تأسیسات ذخیره‌سازی همچنان برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فراهم می‌شود.

جنبش غیرمتعهدها در بخش دیگری از این بیانیه با استقبال از توافق ایران و آژانس با عنوان نقشه راه و تکمیل تمام اقدامات مربوط به آن تا تاریخ 15 اکتبر 2015 آورده است که این جنبش چشم انتظار گزارش 15 دسامبر مدیرکل در این زمینه به شورای حکام است و انتظار دارد که تمام مسائل مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای گذشته و حال ایران آنگونه که در ضمیمه گزارش نوامبر 2011 مدیرکل آمده است، حل و فصل شود.

در ادامه این بیانیه آمده است: جنبش غیرمتعهدها یادآور می‌شود که ایران تاکنون اسناد مربوط به مطالعات ادعایی را دریافت نکرده است و از درخواست‌های پیشین مدیرکل از کشورهای عضو که اطلاعات مربوط به مطالعات ادعایی را فراهم کرده بودند برای ارائه تمام اسناد مربوطه به ایران کاملاً حمایت می‌کند.

جنبش غیرمتعهدها از ادامه همکاری ایران با آژانس استقبال می‌کند و همچنان از اجرای پادمان‌ها در ایران مطابق معمول تشکر می‌کند.

این جنبش در بخش پایانی بیانیه خود از انجام وظایف آژانس در نظارت و راستی‌آزمایی فعالیت‌های مرتبط هسته‌ای ایران طبق برنامه جامع اقدام مشترک تشکر و قدردانی کرد و انتظار خود از شورای حکام برای تصویب یک قطعنامه جدید برای لغو تمام قطعنامه‌های پیشین این شورا در خصوص برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد.

انتهای پیام

کد N1045780