زنان عربستانی یکشنبه اولین فعالیت‌ انتخاباتی خود را آغاز می‌کنند

سیاسی

زنان عربستانی روز یکشنبه (29 نوامبر) فعالیت‌های تبلیغاتی خود برای شهرکت در اولین انتخابات شوراهای شهر که در آن به عنوان کاندیدا و رای‌دهنده حضور خواهند داشت، ‌آغاز می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه الریاض عربستان،‌ این فعالیت‌ها که به مدت 12 روز ادامه خواهد داشت برای فراهم کردن مقدمات انتخاباتی است که قرار است 12 سپتامبر (شنبه 21 آذر) در این کشور برگزار شود. انتظار می‌رود این انتخابات به تحقق بیشتر حقوق زنان عربستانی کمک کند.

کاندیداها حق پخش تصاویر خود را ندارند اما به آنها اجازه دیدار با زنان رای‌دهنده داده خواهد شد و یک سخنگوی مرد نیز مسئولیت گفتگو با رای‌دهندگان مرد را برعهده خواهد داشت.

عربستان همواره قوانین سختگیرانه‌ای برای زنان لحاظ کرده که از جمله آنها می توان به قانون ممنوعیت رانندگی برای زنان، اجبار زنان به استفاده از روبند در اماکن عمومی و نیز لزوم اخذ اجازه از مردان برای سفر،‌ کار و ازدواج اشاره کرد.

این سختگیری‌ها با روی کار آمدن عبدالله بن عبد العزیز آل سعود، پادشاه سابق این کشور کمی کاهش یافت. وی در دوره خود اولین انتخابات شوراهای شهرداری را در سال 2005 برگزار کرد و در سال 2011 قول داد زنان در دوره بعدی مشارکت جدی‌تری داشته باشند.

انتهای پیام

کد N1045775

خواندنی از سراسر وب