محکومیت فعالان حقوق بشر چینی به حبس

وکیل مدافع یک فعال حقوق بشر چینی اعلام کرد که در ادامه سرکوب‌های دولت چین علیه فعالان حقوق بشر در این کشور، موکلش "گوئو فیژیونگ" بر اساس حکم دادگاهی در جنوب چین به شش سال زندان محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "لیو یوآندانگ" و "سون دشنگ"، دو مدافع حقوق بشر دیگر هم به سه و دو نیم سال زندان محکوم شدند.

این فعالان حقوق بشر به اتهام تلاش برای بر هم زدن نظم اجتماعی در طول یک تظاهرات صلح آمیز چند روزه در ژانویه سال 2013 برای درخواست از مسوولان کشور برای احترام به آزادی‌های رسانه‌ای به حبس محکوم شدند.

ژانگ لی پس از شرکت در دادگاه موکلش امروز جمعه در گفت‌وگو با رویترز اعلام کرد که گوئو فیژیونگ به هیچ وجه گناهکار نبوده و این محکومیت غیرقابل قبول و غیرمنصفانه است.

وی در گذشته به خاطر برخی فعالیتهای سیاسی و مردمی‌اش نیز به حدود پنج سال حبس محکوم شده بود.

گوئو 48 ساله پیش از اعلام محکومیتش توسط مسئولان چین در زندان به سر می‌برد.

هم چنین سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد از حکم دادگاه علیه فعالان حقوق بشر در چین اعلام کرد که در دوران بازداشت طولانی سون دشنگ به وی دستبند و پابند می‌زدند.

اگرچه مقامات دادگاه مربوطه اظهارنظری در این باره نکرده‌اند اما دولت چین در موارد مشابه در برابر انتقادات سازمانهای بین‌المللی و کشورهای دیگر، از آنها خواسته است که به قوانین قضایی چین احترام بگذارند.

انتهای پیام

کد N1045589