کشورهای عربی تحت فشار برای جنگ علیه داعش هستند

عربستان,سوريه,داعش

تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با داعش که با حملات پاریس تشدید شده است به کشورهای عربی فشار می‌آورد تا اقدامات بیش‌تری علیه این گروه تروریستی انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روزنامه گاردین در تحلیلی نوشت:

رقابت با ایران، اختلافات درباره سوریه، کینه‌های قومی و عقاید اجتماعی داخلی همه به عنوان یک عامل بازدارنده برای دخالت بیش‌تر کشورهای عربی در سوریه عمل می‌کنند.

نیروهای کرد به پشتیبانی ایالات متحده، شبه نظامیان شیعه عراقی و حزب الله لبنان همه در حال جنگ با داعش هستند.

تحلیل‌گران و مفسران خاورمیانه می‌گویند افزایش علائم مبنی بر این که اقدامات نظامی علیه داعش در حال حاضر نسبت به آینده سوریه و سرنوشت بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه، اولویت دارد این گونه معنی می‌دهد که دخالت بیش‌تر اعراب ممکن است غیرممکن باشد.

نام عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اردن توسط فرمانده مرکزی ایالات متحده فهرست شده تا در حملات هوایی علیه داعش شرکت کنند. این موضوع به لحاظ سیاسی برای واشنگتن مهم است تا نشان دهد که در واکنش جهانی به این جنگ، شرکای عربی نیز وجود دارند.

تبلیغات اولیه نقش جنگی پرنس سعودی و یک خلبان زن اماراتی را به رخ می‌کشید و زمانی که پروازهای عملیاتی کشورهای عرب به کمک جنگجویان کرد سوری آمدند، نتایج در خلال محاصره کوبانی مثبت بود. اما ماه‌هاست که حملات کشورهای عربی یا وجود ندارد یا بسیار کم شده است. جنگ به رهبری عربستان سعودی در یمن که در ماه مارس علیه حوثی‌هایی آغاز شده که عربستان اصرار دارد مورد حمایت ایران هستند، منابع را به سمت یمن سوق داد و این کشور فقیر و بی‌ثبات را تضعیف کرد.

عملیات به رهبری ایالات متحده برای مبارزه با داعش با نام عملیات «عزم راسخ» نشان داده است که مشکلات خاورمیانه چه اندازه حل‌نشدنی است.

مساله بنیادی این است که داعش دشمن دشمنان بسیاری از کشورهای عربی است. تهران حمایت همه جانبه خود را از زمان آغاز بحران سوریه در سال 2011 از بشار اسد انجام داده است. سلطان سعود القاسمی، یک نویسنده اماراتی در این‌باره گفت عربستان سعودی در بلندمدت از ایران بیش‌تر از داعش می‌ترسد.

امیل حکایم از موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک نیز ( با اشاره به کشورهای عربی) گفت: همه می‌گویند علیه داعش هستند اما این مساله اولویت اصلی هیچ‌کس نیست. هنوز در این منطقه قواعد سازمان‌یافته سیاسی وجود ندارد.

به طور رسمی، ‌شریکان عرب اصرار دارند که هیچ چیز تغییر نکرده است. حملات فرانسه به رقه پایتخت داعش از پایگاه‌های هوایی در اردن و امارات انجام شد اما نیروهای هوایی این کشورها دخالتی در این حملات نداشتند. هیچ کس سرنوشت وحشتناک معاث الکساسبه، خلبان اردنی که زنده‌زنده سوزانده شد را فراموش نکرده است.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی خواستار دو برابر کردن تلاش‌ها برای ریشه‌کن کردن این بلای خطرناک و رها شدن جهان از این شرارت شد. هم‌چون عربستان، قطری‌ها نیز اتهامات کمک به داعش با سرمایه‌گذاری بی‌دقت و تجهیز تسلیحاتی شورشیان در سوریه برای کنار گذاشتن اسد را رد می‌کنند. اما همه کس این ادعا را قبول نمی‌کند. البته اکنون هیچ کس تردیدی ندارد که کشورهای عربی از داعش می‌ترسند.

سکون اعراب در مواجهه با داعش به توانایی‌های نظامی آن‌ها مرتبط نیست، سعودی‌ها و اماراتی‌ها نیروی هوایی قدرتمندی دارند که به مقادیر زیادی از سازندگان تسلیحات دفاعی غربی خریداری کرده‌اند.

عبدالله صالح بعبود، استاد دانشگاه عمان در این‌باره گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس سیاست‌های متناقضی را دنبال می‌کنند. از یک طرف تعهدات مقامات عربی در مبارزه با داعش وجود دارد اما هم‌زمان آن‌ها درگیر تلاش علیه آن‌چه که تصور می‌کنند تسلط ایرانی- شیعه در منطقه است، هستند.

او اضافه کرد: آن‌ها می‌خواهند این‌گونه دیده شود که به متحدان‌شان کمک می‌کنند اما آن‌ها به شدت نگران نگرش‌های داخلی هستند. آن‌ها نمی‌خواهند این‌گونه دیده شود که با سنی‌ها می‌جنگند و این وضعیت دشواری برای آن‌هاست.

پس از توافق هسته‌ای تاریخی تهران با قدرت‌های جهانی، بدگمانی بلندمدت عرب‌ها نسبت به ایران آشکارا شدیدتر شده است. تبادل اظهارات خشمگینانه درباره فاجعه اخیر مراسم حج در مکه تنش‌ها با ریاض را شدت بخشید.

جوزف بحوت، محقق فرانسوی - لبنانی موسسه کارنگی در واشنگتن نیز در این باره گفت: تا زمانی که این شکاف بین ایران و عربستان سعودی وجود دارد، آن‌ها به یک ائتلاف مشترک نمی‌پیوندند. دومین مانع نیز مساله اسد است.

وی اضافه کرد: تنها کسانی که می‌توانند اقدامی جدی علیه داعش انجام دهند مردم سوریه هستند.

انتهای پیام

کد N1045199