کامرون طرح حملات هوایی در سوریه را در پارلمان مطرح کرد

انگليس

نخست وزیر انگلیس امروز (پنجشنبه) در پارلمان تاکید کرد: انگلیس باید به حملات هوایی علیه گروه تروریستی داعش در سوریه بپوندد و نباید امنیت کشورش را به متحدان بسپارد.

نخست وزیر انگلیس امروز (پنجشنبه) در پارلمان تاکید کرد: انگلیس باید به حملات هوایی علیه گروه تروریستی داعش در سوریه بپوندد و نباید امنیت کشورش را به متحدان بسپارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس امروز در پارلمان گفت: معتقدم که ما باید تصمیمی اتخاذ و حملات هوایی انگلیس علیه تروریست‌های داعش در سوریه را تمدید کنیم.

وی افزود: به نفع امنیت ملی انگلیس است تا به تروریست‌های داعش حمله کرده و اجازه ندهد که آنها در سوریه پناهگاهی امن برای خود به وجود آورند. فشار این مبارزه نباید تنها بر دوش متحدان انگلیس باشد.

کامرون ادامه داد: هرچقدر بیشتر رشد داعش در سوریه را نادیده بگیریم خطرات بیشتری ما را تهدید خواهد کرد.

وی خواستار رای گیری در پارلمان در خصوص این مساله قبل از شروع تعطیلات پارلمان در 17 دسامبر (26 آذر) شد.

دیوید کامرون همچنین از تمامی نمایندگان مجلس خواست تا از یک اقدام نظامی علیه داعش حمایت کنند.

وی افزود: تهدید علیه منافع ما و مردم کشورمان چیزی نیست که بتوانیم آن را تحمل کرده و اقدامی در خصوص آن انجام ندهیم.

تصمیم گیری در خصوص انجام یک اقدام نظامی تصمیم راحتی نیست. پارلمان حق دارد تا از جانب مردم سوالات مهم را پرسیده و از دولت پاسخ بخواهد.

کمیته امور خارجه انگلیس در گزارشی گفته بود که بدون یک استراتژی بین‌المللی منسجم برای مبارزه با داعش و پایان جنگ داخلی سوریه نباید هیچ مداخله‌ نظامی صورت گیرد.

دیوید کامرون همچنین گفت: ما نمی‌توانیم صبر کنیم تا ابتدا جنگ داخلی سوریه حل شده و سپس با داعش مبارزه کنیم. نابودی داعش باید پیش از هر اقدام دیگری صورت گیرد. چرا که تهدیدهایی که ما با آن مواجه هستیم فوریت دارد و در جایی که داعش حضور داشته باشد ناآرامی‌ها پایان نمی‌یابد.

دیوید کامرون در سخنانی در پارلمان به استراتژی دولت برای سوریه پرداخت و گفت: این استراتژی شامل موارد زیر است:

1- حفاظت از انگلیس در داخل به واسطه تقویت ظرفیت‌های مقابله با تروریسم

2-برگزاری مذاکرات در خصوص یک راه حل سیاسی ضمن مصالحه و حمایت از مخالفان میانه روی سوری

3-ایجاد دولتی در سوریه که نماینده تمامی مردم سوریه باشد

4-نابودی داعش از طریق اقدامی گسترده‌تر و اقدامات نظامی ائتلافی

5-ادامه نقش رهبری در حمایت بشردوستانه و پیش‌بینی درباره سیل بیشتر آوارگان به اروپا

6-حمایت از ثباتی که در حال حاضر در عراق به اجرا درآمده و برنامه ریزی برای بازسازی پس از جنگ در سوریه

7-همکاری نزدیک با متحدان در سراسر خاورمیانه برای از بین بردن تاثیر داعش و دیگر گروه‌های افراط گرا

کامرون تاکید کرد: مشارکت انگلیس در حملات هوایی ائتلافی شامل آمریکا، فرانسه، ترکیه و متحدان عربی به معنای تاثیر نظامی بیشتر علیه داعش و تسریع روندی در راستای آینده‌ای بهتر برای سوریه است.

وی گفت: انگلیس برای تضمین یک گذار سیاسی و اعمال فشار دیپلماتیک بر روسیه برای پایان حملاتش بر مخالفان میانه سوری همکاری می‌کند.

وی افزود: مداخله نظامی قانونی خواهد بود چرا که قطعنامه 2249 شورای امنیت سازمان ملل از کشورهای عضو می‌خواهد تا تمامی اقدامات لازم را برای نابودی پناهگاه امن داعش در سوریه و عراق انجام دهند.

نخست وزیر انگلیس ادامه داد: حملات هوایی در سوریه حمایت شرکای منطقه‌ای مهم از جمله ترکیه، اردن، عربستان سعودی، عراق، ایران و روسیه را به همراه خواهد داشت که خواستار یک استراتژی سیاسی برای پایان جنگ سوریه نیز هستند. کمپین نظامی بخشی از استراتژی دولت انگلیس است که شامل قطع منابع مالی گروه تروریستی داعش و به چالش انداختن ایدئولوژی این گروه افراط گرا است.

دیوید کامرون گفت: تنها عرب‌های سنی میانه رو می‌توانند مناطقی که به صورت سنتی تحت کنترل عرب‌های سنی بوده از جمله رقه را باز پس گیرند. ما کردهای سوریه را به خاطر مدیریت باثبات مناطقشان تحسین می‌کنیم.

انتهای پیام

کد N1044793