60 درصد از زکات‌های دریافتی برای نیازمندان هزینه می‌شود

زکات

مدیرکل امور اجرایی زکات کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به تغییرات صورت گرفته در سال جاری در مسیر هزینه کردن زکات، گفت: در سال جاری، 60 درصد از میزان زکات دریافتی برای نیازمندان و همچنین 40 درصد از آن در راستای برنامه‌های توسعه‌ای هزینه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، حجت الاسلام مهدی دهقان در نشست شورای ستاد احیای زکات قم در سالن محراب حرم حضرت معصومه(س)، اظهار کرد: در سال‌های اخیر اقدامات ارزشمندی درباره احیای زکات انجام شده است.

وی با اشاره به ایجاد کمیته راهبردی در راستای احیای زکات در استان‌های کشور، گفت: بر اساس برنامه‌روزی صورت گرفته، لازم است کمیته‌ای راهبردی متشکل از اعضای شورای احیای زکات، صدا و سیمای مرکز استان و جهاد کشاوری تشکیل شود تا امور زکات ساماندهی هرچه بیشتری داشته باشد. همچنین بر اساس توافق صورت گرفته با آموزش و پرورش، برنامه‌های آموزشی برای آشنا کردن دانش آموزان با زکات اجرا می‌شود.

وی با اشاره به نقش قم و حرم حضرت معصومه(س) در نشر معارف اسلامی، گفت: با توجه به این جایگاه، شایسته است دفتری به نام زکات در حرم مطهر ایجاد شود و مشاوره‌ها و بیان مباحث پیرامون زکات مطرح شود.

استاندارقم نیز دراین نشست گفت: پنج درصد ازجمعیت قم را روستاییان تشکیل می‌دهند.

سید مهدی صادقی با اشاره به آمار موجود درباره جمع‌آوری زکات استان، افزود: عدد و ارقامی که درباره جمع‌آوری زکات ارائه می‌شود، نشان از استقبال جامعه روستایی از این واجب الهی است.

وی با اشاره به هزینه شدن مبالغ جمع‌آوری شده از زکات در بخش‌ها و روستاها، اظهار کرد: شایسته است نسبت به توسعه مناطق محروم از مبالغ جمع‌آوری شده زکات، اهتمام ورزید.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز دراین نشست گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون، نزدیک به 9 میلیارد تومان زکات واجب و مستحبی در استان قم جمع آوری شد.

عبد الله جلالی با اشاره به این‌که «بیش از دو میلیارد و 600 میلیون تومان از این مبلغ، زکات واجب بوده است» اظهار کرد: بر اساس فعالیت‌های تبلیغی صورت گرفته، مبلغ زکات جمع‌آوری شده نسبت به زمان سال گذشته افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در سال جاری از محل زکات واجب و مستحبی جمع‌آوری شده، دو مسجد در شهر مقدس قم و یکی از روستاهای استان قم بازسازی و توسعه یافت.

وی با اشاره به افزایش کمک‌های مردم به خیرین از طریق کمیته امداد امام خمینی(ره) قم خاطرنشان کرد: امسال بیش از 184 میلیارد ریال توسط خیران به نیازمندان و ایتام کمک شد که این میزان نسبت به زمان سال گذشته 20 درصد افزایش یافته است.

در نشست شورای ستاد احیای زکات استان قم که با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی امام تولیت حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، امامان جمعه شهرهای استان قم نیز گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در راستای ترویج زکات در میان مردم ارائه دادند.

انتهای پیام

کد N1044640