بازنگری در توافق‌های هسته‌ای روسیه و چین با آرژانتین

مشاور رییس‌جمهور جدید آرژانتین در سیاست‌های انرژی اعلام کرده دولت جدید این کشور، توافق‌های هسته‌ای چین و روسیه که در دولت کنونی به امضا رسیده را مورد بازنگری قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در ماه آوریل یک توافق‌نامه مقدماتی درباره ساخت نیروگاه انرژی هسته‌ای بین روسیه و آرژانتین به امضا رسید. در این توافق‌نامه، شرکت هسته‌ای روس اتم در ساخت ششمین واحد انرژی در نیروگاه انرژی هسته‌ای آتوچا در آرژانتین شرکت خواهد کرد. هم‌چنین چین و آرژانتین در اوایل ماه جاری درباره ساخت دو راکتور انرژی هسته‌ای دیگر در آرژانتین به توافق رسیدند.

امیلیو آپود، مشاور مائوروسیو ماکری، رییس‌جمهور جدید آرژانتین در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: من رد نمی‌کنم که در نهایت این توافق‌ها ممکن است قانونی شوند،‌ اما معقول است که آن‌ها را مورد بازنگری قرار دهیم. زیرا ما مبالغ زیادی را برای تکنولوژی خاص برای دهه‌ها اختصاص می‌دهیم.

او اضافه کرد که دولت مائوروسیو ماکری که در 10 دسامبر ریاست جمهوری را به عهده می‌گیرد، تردیدی درباره تکنولوژی روسیه و چین ندارد، در عوض کشورش درباره توسعه بلندمدت انرژی هسته‌ای آرژانتین تردید‌هایی را دارد.

بر اساس گفته این مشاور رییس‌جمهور جدید، یک کشور جدی نخست به تعریف این که چه تکنولوژی برای نیازهایش بهتر و مناسب‌تر است می‌پردازد و سپس همه کشورهای جهان را برای ارائه شفاف پیشنهادهای‌شان دعوت می‌کند.

وی اضافه کرد:‌ چرا ما باید به تکنولوژی‌های چینی یا روسی یا دیگر تکنولوژی‌های بدون بررسی دیگر گزینه‌ها متعهد باشیم.

امیلیو آپود افزود: نیروگاه هیدروالکتریک 637 مگاواتی در چیهویدو یک که قرار بود در غرب آرژانتین ساخته شود، به اجرا در نمی‌آید به این دلیل که در دسامبر 2014 کمپانی روسی اینتررائو و کنسریوم کمپانی‌های ساخت و ساز آرژانیتن در این قیمت‌گذاری پیروز شده‌اند.

در روز یک‌شنبه گذشته مائوروسیو ماکری انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین را با کسب 51/5 درصد آرا پیروز شد.

انتهای پیام

کد N1044047