صدور 10 تا 15 سال حبس برای 6 مخالف بحرینی به اتهام "ساخت مواد منفجره"

حقوق بشر,بحران

سازمان "گزارش‌گران بدون مرز" اعلام کرد که رژیم آل خلیفه در هفته جاری چند مخالف از جمله یک عکاس خبری را به اتهام "ساخت مواد منفجره" بازداشت و همه آنها را سلب تابعیت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری عربی پرس، طبق گزارش گزارش‌گران بدون مرز، رژیم آل خلیفه، عکاس مذکور را به این اتهام که تعدادی سیم کارت تلفن همراه در اختیار تظاهرکنندگان قرار داده و از تظاهرات ضد دولتی در بحرین عکس گرفته است، بازداشت کرد.

احمد الحمادی، دادستان بحرین بدون اشاره به اسامی شش متهم بازداشت شده و اینکه آیا این عکاس در میان متهمان بوده یا نه، گفت: دادگاه عالی کشور سه بحرینی را به اتهام تشکیل یک گروهک تروریستی به 15 و سه متهم دیگر را هریک به 10 سال زندان محکوم کرد.

الحمادی در ادامه گفت: سه تن از این اشخاص که اکنون در زندان به سر می‌برند، ساخت مواد منفجره را آموزش دیده، چندین نشست بزرگ به صورت غیر قانونی برگزار کرده و در سال‌های 2013 و 2014 با تهیه بمب‌های آتش‌زا دست به "اقدامات تروریستی و قتل عمد" زده‌اند.

سخنان الحمادی در راستای همان اتهاماتی است که رژیم آل خلیفه به مخالفان خود نسبت داده و آنان را "مزدور و تروریست" می‌خواند و با این اتهامات، آنان را به زندان انداخته و تابعیت آنها را لغو می‌کند. این اقدامات آل خلیفه موج بزرگی از انتقادات را به دنبال داشته اما تاکنون هیچ اقدامی از سوی نهادهای بین المللی صورت نگرفته است.

بحرین از سال 2011 و به دنبال درخواست مردم این کشور برای اصلاح قانون اساسی کشور شاهد تنش‌های بسیاری است. این درخواست مسالمت‌آمیز مردم با مخالفت شدید رژیم آل خلیفه که از سوی برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و آمریکا حمایت می‌شود، مواجه شده و این رژیم با خشنت به سرکوب مخالفان می‌پردازد.

انتهای پیام

کد N1043863