آصفری مطرح کرد

آمادگی ایران برای میانجی‌گری در تنش بین روسیه و ترکیه

ایران و روسیه,ایران و ترکیه

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اقدام ترکیه در سرنگونی جنگنده روس را در راستای اهداف آمریکا عنوان و تاکید کرد که جمهوری اسلامی آمادگی دارد در این موضوع به عنوان میانجی وارد عمل شود.

محمد حسن آصفری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، اظهار کرد: اقدام ترکیه در سرنگونی جنگنده روس به نظرم اقدام ناشایستی بود و پشت پرده حمایت ترکیه از جریانات تکفیری و داعش را نشان داد.

وی افزود: ترکیه ادعا دارد که به ائتلاف ضد تروریسم پیوسته ولی اقدام ترکیه در سرنگونی جنگنده روس در راستای اهداف امریکا و پوست خربزه‌ای است که آمریکا زیرپای ترکیه انداخته است.بهتر است ترکیه متوجه باشد که میدان دادن به جریانات تروریستی تکفیری برای خودش هم آسیب‌هایی به دنبال خواهد داشت.

نماینده مردم اراک در مجلس ادامه داد: اگر کشورهای منطقه در جهت از بین بردن آتش فتنه‌ای که تروریست‌ها و تکفیری‌ها ایجاد کرده‌اند تلاش نکنند دیر یا زود این وقایع گریبانگیر خودشان خواهد شد همچنان که در فرانسه هم شاهد این موضوع بوده‌ایم.

آصفری با تاکید بر اینکه ترکیه باید در جهت از بین رفتن داعش و تکفیری‌ها تلاش کند و به جبهه مقاومت کمک کند، اضافه کرد:‌غرب و صهیونیست‌ها به دنبال این هستند که فتنه جدیدی در منطقه ایجاد کنند و کشورهای منطقه را ناامن کنند.

وی اظهار کرد: امیدواریم روسیه در این موضوع سعه صدر داشته باشد زیرا هر جنگی در منطقه اتفاق بیفتد به ضرر همه کشورهای منطقه است، البته ترکیه هم باید جبران کند و میدانی برای مبارزه با تکفیری‌ها باز کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند به صلح و آرامش در منطقه است،‌ گفت:‌ ایران آمادگی دارد به عنوان میانجی وارد این قضیه شود و جلوی اتفاقات جدید را بگیرد زیرا هر جنگی در منطقه اتفاق بیفتد دودش به چشم کشورهای منطقه خواهد رفت.

آصفری با بیان اینکه روسیه برای مبارزه با داعش نیازی به مجوز ترک‌ها ندارد، اضافه کرد: تروریست‌ها و تکفیری‌ها برای کشورهای منطقه از جمله ترکیه تهدید به حساب می‌آیند، لذا ترکیه باید جلوی برخی اتفاقات مثل ارسال سلاح به آن‌ها و خرید نفت از داعش را بگیرد چرا که در غیر این صورت ترکیه هزینه سنگینی را در این باره پرداخت خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N1043735