بشار جعفری: بحران داخلی باعث نمی‌شود از حق خود در جولان چشم‌پوشی کنیم

سوريه

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل تاکید کرد بحرانی که در سوریه وجود دارد باعث نمی‌شود دمشق حتی "یک سر سوزن از حق غیرقابل تغییر خود در باز پس‌گیری کامل جولان اشغالی تا مرزهای 4 ژوئن 1967" عقب نشینی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در سخنرانی که نشست مجمع عمومی سازمان ملل با موضوع بررسی بند 27 مربوط به جولان سوریه داشت، گفت: ما باید مسئولیت خود در مورد پایان بخشیدن به اشغالگری اسرائیل در کشورهای عربی از جمله جولان سوریه را برعهده گرفته و در مقابل کشورهایی که سازمان ملل را به بازی می‌گیرند و مسئولیت خود را فراموش کرده‌اند بایستیم.

جعفری اظهار داشت: اسرائیل با حمایت حامیانش تلاش می‌کند مساله اشغالگری اراضی عربی را به یک موضوع مورد اختلاف میان کشورها تبدیل کند گویی این مساله یک موضوع عادی است و نه بحران مردمی که تحت اشغالگری شهرک‌نشین‌ها که از سوی جامعه جهانی اعمال می‌شود، در رنج هستند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل افزود: شهرک سازی‌های اسرائیل و تصویب طرح‌های جدید تنها با صدور چند بیانیه محکوم می‌شود گویا اهانت و هتک حرمت اماکن مقدس مسلمانان و مسیحیان و آغاز جنگی نزدیک به نیم قرن علیه کشورها و مردم منطقه هیبت قوانین بین المللی را نمی‌کاهد و صلح و امنیت منطقه وجهان را تهدید نمی‌کند.

وی ادامه داد: ظاهرا برای برخی فرقی نمی‌کند چه تعداد قطعنامه از سوی سازمان ملل در محکومیت این جنگ صادر شود زیرا چهره‌های سیاسی اسرائیل این مساله را اینگونه توجیح می‌کنند که دنیای خارج ضد صلح و سازش است و صحبت از اشغال اراضی غیر و تصاحب آن با زور ضد صلح و سازش است.

این مقام سوری خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم مانع از ادامه جنایات اسرائیل شویم باید سخنان خود را تبدیل به عمل کنیم. فلسطینی‌ها و سوری‌هایی که در جولان تحت اشغال اسرائیل هستند دیگر نمی‌توانند تحمل کنند که حکام اسرائیل به آنها ظلم کنند. باید با کشورهایی که سازمان ملل را به بازی گرفته از مسئولیت‌های مربوطه خود فروگذاری کرده و از اسرائیل حمایت می‌کنند مقابله کرد.

جعفری ادامه داد: نقض قوانین بین المللی توسط اسرائیل بسیار خطرناک است زیرا اسرائیل به اشغال منطقه جولان سوریه اکتفا نکرده و در سال 1981 با صدور قانونی جنجالی این منطقه را به سرزمین‌های تحت اشغال خود ملحق کرد و شهرک نشین‌ها را برای اسکان به این منطقه آورد و سپس اراضی سوری‌ها را مصادره کرده و خانه‌هایشان را بر سرشان خراب کرد و تا جایی پیش رفت که برای کسانی که خانه‌ای برای اسکان بنا می‌کردند جریمه نقدی 50 هزار دلاری تعیین کرد.

وی ادامه داد: اسرائیل حتی منابع طبیعی جولان از جمله منابع آب و نفت این منطقه را برداشت می‌کند. تمامی این اقدامات اسرائیل باید فورا متوقف شده و اسرائیل باید تا مرز 4 ژوئن 1967 از جولان عقب نشینی کند. وی در ادامه از همه کشورهای عضو خواست قطعنامه‌ای در راستای اجرای قطعنامه 497 شورای امنیت مبنی بر باطل بودن اقدام اسرائیل در الحاق جولان صادر کنند.

انتهای پیام

کد N1043285