وزارت خارجه آمریکا: در کنار ترکیه ایستاده‌ایم

تسنیم نوشت: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره حادثه سقوط جنگنده روسی توسط ترکیه اعلام کرد واشنگتن به مانند ناتو در کنار ترکیه ایستاده است.

 مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا روایت ترکیه از سقوط جنگنده روسیه را می‌پذیرید گفت: ما قصد نداریم برای قضاوت عجله کنیم. ما به‌عنوان یک همپیمان ناتو در کنار ترکیه ایستاده‌ایم.

تونر گفت: ترکیه حق دارد از حریم هوایی خود محافظت کند. تاکید ما اکنون بر تنش‌زدایی است.

خبرنگاری پرسید آیا هر کسی حق دارد از خودش دفاع کند از جمله رژیم اسد؟ تونر پاسخ داد: نه آنچه اسد در حال انجام آن است را به‌سختی می‌توان دفاع از خود نامید.

وی افزود: همچنان در مرحله جمع آوری اطلاعات درباره اقدام ترکیه در سرنگون کردن جنگنده روسیه هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به این که آمریکا گزارشی در این زمینه از ترکیه گرفته است، افزود: همان طور که اوباما گفت ترکیه حق دارد از حریم هوایی خود دفاع کند.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو نیز گفت که ناتو نشست فوق العاده تشکیل داده است و برای همبستگی با ترکیه در کنار این کشور می ایستد.

ظهر امروز (سه‌شنبه) دو هواپیمای اف-16 ترکیه با شلیک به یک فروند جنگنده روسی در مرز سوریه آن را سرنگون کردند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که هواپیمای سرنگون شده از نوع سوخو‌ــ24 و متعلق به این کشور بوده است. در بیانیه این وزارت اعلام شده که این هواپیما حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده است.

در ادامه این بیانیه با اعلام اینکه خلبانان هواپیمای مذکور با چتر بیرون پریده‌اند، گفته شده که از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.

ستاد فرماندهی ارتش ترکیه نیز می‌گوید این هواپیما طی 5 دقیقه 10 بار برای خروج از حریم هوایی ترکیه اخطار گرفت اما پس از اینکه این اخطارها را نادیده گرفت توسط دو جنگنده اف-16 ترکیه هدف قرار گرفت.

52261

کد N1043124