تاکید سخنگوی کمیسیون انرژی بر مدیریت بازار از سوی اعضای اوپک گازی

هفدهمین نشست وزیران مجمع کشورهای صادرکننده گاز GECF ,نشست سران مجمع کشورهای صادر کننده گاز,مجمع کشورهای صادرکننده گاز

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه اوپک گازی باید بازار را مدیریت و تنظیم کند گفت:‌ اگر بتوانیم در داخل کشور استانداردسازی و فرهنگ مصرف را تقویت کنیم قطعا از صادر کنندگان به نام خواهیم بود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه اوپک گازی باید بازار را مدیریت و تنظیم کند گفت:‌ اگر بتوانیم در داخل کشور استانداردسازی و فرهنگ مصرف را تقویت کنیم قطعا از صادر کنندگان به نام خواهیم بود.

حسین امیری خامکانی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با ابراز امیدواری از این که اجلاس سران کشورهای صادر کننده گاز بتواند میزان مصرف و تولید در بازار را مدیریت کند، گفت:‌ تشکیل اوپک گازی ابتکار و پیشنهاد ایران بود که خوشبختانه با استقبال رو به رو شد و با توجه به این که گاز از حامل‌های انرژی است، این اتفاق بیشتر مورد توجه کشورهای خواهان انرژی قرار گرفت.

وی افزود:‌ هدف تشکیل و راه اندازی این سازمان مدیریت بازار گاز بوده که در واقع هم بتواند قیمت‌ها را مدیریت کند و هم تنظیم بازار مصرف را در کنترل داشته باشد و لذا از این بابت سازمان اگر بتواند موفق باشد در بازار تولید و مصرف گاز اثر گذار خواهد بود.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه کشورهای صادر کننده گاز باید حق و حقوق یکدیگر را رعایت کنند اظهار کرد:‌ از طرفی این کشورها باید بتواند میزان مصرف و تولید برای مصرف کنندگان و تولید کنندگان را مدیریت کنند که نمونه آن مدیریت بر روی خطوط انتقال و شبکه‌های انتقال گاز است.

نماینده مردم زرند در مجلس همچنین اظهار کرد: اجرای شبکه انتقال خطوط گاز قطعا نقل و انتقالات را تسهیل خواهد کرد و از این بابت هم کشورهای تولید کننده و هم مصرف کنندگان سود خواهند برد.

امیری خامکانی با بیان اینکه متاسفانه سهم صادرات گاز کشورمان خیلی کم و پایین است گفت: باید تلاش کنیم سهم صادرات گاز را در کشور افزایش دهیم تا از این طریق در تشکیلات کشورهای صادر کننده گاز نقش اساسی ایفا کنیم، ضمن اینکه تولید و صادرات افزایش خوبی داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به این که فازهای متعددی در پارس جنوبی مشغول به کار هستند، گفت: باید مدیریت مصرف گاز را در کشور تقویت کنیم و به سمت استاندارد سازی برویم که قطعا می‌توانیم از صادر کنندگان به نام گاز باشیم.

انتهای پیام

کد N1043117