اعلام حالت فوق‌العاده در تونس/ سفر السبسی به اروپا لغو شد

تونس

به دنبال انفجار در اتوبوس حامل نیروهای گارد ریاست جمهوری تونس، رئیس‌جمهوری این کشور از برقراری وضعیت فوق العاده در کشور به مدت یک ماه و منع آمد و شد شبانه در پایتخت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، روز گذشته در پی انفجار انتحاری که اتوبوس حامل نیروهای گارد ریاست جمهوری تونس را هدف قرار داد، دست‌کم 14 تن کشته شده و 11 تن زخمی شدند.

در همین حال، الباجی قائد السبسی، رئیس‌جمهور تونس ضمن لغو سفر قریب‌الوقوع خود به اروپا از ایجاد وضعیت فوق العاده در این کشور به مدت یک ماه و منع آمد و شد شبانه در پایتخت خبر داد.

نخست وزیری تونس نیز اعلام کرد که کمیته بحران امروز (چهارشنبه) نشستی را در مقر دولت برگزار خواهد کرد.

رئیس‌جمهور تونس اعلام کرد که این کشور استراتژی جدیدی را برای مقابله با تروریسم در پیش خواهد گرفت.

وی گفت: تروریست‌ها می‌خواهند رعب و وحشت را در میان مردم ایجاد کنند، اما این ترس و وحشت گریبانگیر خود آن‌ها خواهد شد. ما مستقیما با تمامی امکاناتمان وارد این جنگ خواهیم شد و پیروزی همواره یار تونس است. ما در مقابل جنگی قرار داریم که دارای ابعاد بین المللی است.

از سوی دیگر، محمد المنصف المرزوقی، رئیس‌جمهور سابق تونس در صفحه شخصی خود در پایگاه اجتماعی "فیس‌بوک" ضمن محکوم کردن این انفجار از مردم این کشور خواست وحدت و همبستگی خود را حفظ کرده و برای مقابله با کسانی که تنش و فتنه می‌آفرینند متحد شوند و محاسبات سیاسی را کنار بگذارند.

وی گفت: هدف مجریان این عملیات ایجاد رعب و وحشت میان شهروندان تونس بود. من از مردم تونس می‌خواهم تا اعتماد به نفس و اطمینان به دولتشان را حفظ کنند و اختلافات سیاسی را کنار بگذارند.

همچنین این انفجار با محکومیت‌های بین المللی مواجه شد. دولت قطر در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این انفجار بر حمایت خود از تلاش‌های دولت تونس برای حفظ امنیت و ثبات در کشور تاکید کرد.

در این بیانیه بر موضع دائم دوحه در حمایت از تمامی تلاش‌های منطقه‌ای و بین المللی برای از بین بردن خشونت و تروریسم تاکید شده است.

مصر نیز در بیانیه‌ای این انفجار را محکوم کرد و به مردم و دولت تونس به خاطر قربانیان این انفجار تسلیت گفت و بر همبستگی خود با تونس در مقابله با تروریسم تاکید کرد.

دولت اردن نیز حادثه انفجار در اتوبوس حامل گارد ریاست جمهوری تونس و هتل شهر العریش مصر را محکوم کرد.

پیش از این فرانسه نیز این انفجار را محکوم کرده و همبستگی خود را با دولت تونس اعلام کرده بود.

انتهای پیام

کد N1043095