نماینده ترکیه در سازمان ملل: از ملیت هواپیمای سرنگون شده اطلاع نداشتیم

نماینده ترکیه در سازمان ملل متحد اعلام کرد که ارتش این کشور از ملیت هواپیمای مورد هدف اطلاعی نداشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، به دنبال سرنگون شدن هواپیمای روسی که از سوی جنگنده ترکیه هدف قرار گرفت، نماینده آنکارا در سازمان ملل متحد در نامه‌ای خطاب به شورای امنیت این سازمان اعلام کرد که ارتش ترکیه از ملیت هواپیمای مورد هدف اطلاعی نداشته است.

در این نامه آمده است که صبح روز 24 نوامبر دو هواپیمای سوخوی 24 که ملیت آن‌ها مشخص نبود، به حریم هوایی ترکیه نزدیک شدند.

هالیت چویک، نماینده ترکیه در سازمان ملل متحد در این نامه‌ نوشت، دو فروند هواپیما به حریم هوایی ترکیه نزدیک شدند و ظرف مدت پنج دقیقه 10 بار به آنها هشدار داده شد مسیر خود را تغییر دهند. وی در نامه خود همچنین نوشت که هر دو هواپیما برای مدت 17 ثانیه بیش از یک مایل در حریم هوایی ترکیه پرواز کردند.

چویک ادامه داد: ملیت این دو هواپیما مشخص نبود. پس از این نقض حریم هوایی، هواپیمای اول حریم هوایی ترکیه را ترک کرد و هواپیمای دوم در حالی که درون حریم هوایی این کشور بود، هدف قرار گرفت. یک فروند جنگنده اف 16 ترکیه که مسئولیت گشت‌زنی هوایی در این منطقه را به عهده داشت، هواپیمای دوم را هدف قرار داد. هواپیمای دوم در طرف سوری مرز بین ترکیه و سوریه سقوط کرد.

وی در نامه خود به شورای امنیت نوشت، ترکیه در دفاع از شهروندان و مرزهای خود در چارچوب قوانین و مقررات تعیین شده، درنگ نخواهد کرد.

انتهای پیام

کد N1042791